روز گذشته از سوی جمعی از فعالان سیاسی کشور بیانیه ای منتشر شد که تحلیلی مشفقانه در حوزه اقتصاد، سیاست داخلی و سیاست خارجی کشور است. بدیهی است اینکه جمعی از فعالان سیاسی که سال ها از مسائل اجرایی و اداری کشور فاصله داشتند و از دور ناظر دلسوز مشکلات بوده اند، برنامه اجرایی و راهکار مشخص ارایه کنند، انتظاری دور از ذهن است. طبعا برنامه و راهکار عملی در هر شرایطی باید از سوی دستگاه اجرایی و قوه مقننه ارایه شود. چهره های اصلاح طلب بحث های خوب و دلسوزانه ای را بیان کرده اند که جمع بندی همه مباحثی است که تاکنون بارها مورد تاکید اصلاح طلبان قرار گرفته است.

 

این مواضع از یک طرف مبین نگاه اصلاح طلبان به شرایط سخت کنونی است که برای عموم هم میهنان توجه به آنها سازنده و راهگشاست و پادزهری در مقابل تبلیغات یکپارچه و بی سابقه جناح های ضداعتدال و اصلاح خارج و داخل است. از طرفی می تواند در تصمیم گیری های مسوولان قوا مورد توجه جدی قرار گیرد. بندهای این بیانیه گرچه تنها تحلیلی از شرایط کشور است و راهکار و برنامه عملیاتی دقیق نیست و چنین انتظاری هم نباید داشت، ولی سرفصل های اساسی ایده آل های علاقه مندان به وحدت ملی و امنیت و یکپارچگی ایران است. سوال پایه ای و مهمی که باید بلافاصله در جست وجوی جواب آن بود این است که همه اینها راچگونه تحقق می توان بخشید؟

 

مثلا در بخشی از این بیانیه بر لزوم توسعه سرمایه گذاری خارجی یا احیانا داخلی تاکید شده تا بتوان بیکاری را یا در همین حد کنونی نگه داشت یا کمی از عقب ماندگی ها در حوزه اشتغال را جبران کرد. خوب پرسش اصلی این است که از چه راهی می توان سرمایه مورد نیاز را فراهم کرد؟ با شرایط کنونی به کارگیری سالانه مثلا ٦٥ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید واقعا ممکن و مقدور است؟

 

این روزها همه چهره های سیاسی بر ضرورت وحدت تاکید دارند اما باید اعتراف کنیم که عملکرد همه ما در سال های گذشته چالش هایی را به وجود آورده و انشعاب و اختلافاتی بین فعالان سیاسی ایجاد کرده است که برای رسیدن به وحدت نیاز به ازخودگذشتگی همگانی داریم. برای اینچنین عبور سیاسی از بسیاری تابوها آمادگی داریم؟

 

بخش های دیگر این بیانیه نیز سوال های زیادی را به ذهن می آورد اما به هر صورت چنین بیانیه هایی از طرف سیاسیون دلسوز و صادق گرچه تحلیلی از وضعیت و بیان آرزوهاست ولی پرسش اصلی را جواب نمی دهد که واقعا می توان به این آرزوها دست پیدا کرد؟ چگونه ؟

 

غلامحسین کرباسچی

 

etemadnew​spaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com