آکاایران: از حرف های رییس جمهور تا انتظارات جامعه

روحانی مقصر است یا مردم؟

«محبوبیت من چیز مهمی نیست، مهم این است که خدمتگزار مردم باشیم.» مخلص کلام روحانی بود. دلیلی برای سکوت آگاهانه ای که این روزها در پیش گرفته است. دوشنبه شب بالاخره حسن روحانی در قاب تلویزیون حاضر شد. آخرین تصویر از او اردیبهشت گذشته و پس از خروج امریکا از برجام در صداوسیما به ثبت رسید؛ درست پس از ترک برجام از سوی ترامپ که روحانی بسته پیشنهادی دولت را با حضور جمعی از همراهانش قرائت کرد.

 

از آن زمان به بعد با وجود همه التهابات و تنش های اقتصادی و معیشتی، روحانی هر بار آمدنش به ساختمان شیشه ای جام جم را به تعویق انداخت که به گفته خودش به دلیل آماده شدن بسته ارزی بود تا بالاخره دوشنبه شب روبه روی مرتضی حیدری نشست و از همه چیز گفت. از ارز تا امریکا؛ از مذاکره تا تحریم. کسی از حرف های روحانی به وجد نیامد. در حالی که آنچه روحانی برای ارایه آماده کرده بود مطابق با مهم ترین اتفاقات و درگیری های روز و شب مردم بود؛ تحریم، ارز، امریکا و البته محبوبیت از دست رفته و مغضوبیت در فضای مجازی.

 

مردم اما توقعی دیگر داشتند. آنها احتمالا گفت وگویی صریح تر و بی پرده می خواستند و توقع داشتند دوشنبه شب کیفیت حرف هایی که از زبان روحانی می شنوند، متفاوت باشد. آنها می خواستند روحانی از دست های پشت پرده ای بگوید که امروز «ارز» را به «عرض» دولت تبدیل کرده، ناگفته هایی از رانت و فساد گذشته و اینکه چرا در مقابل تغییر کابینه مقاومت می کند.

 

مردم چه می خواستند؟

گفتن اینکه «نوسانات مربوط به بازار ارز از فردا تاثیری بر رشد قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت.» یا «زمان تحریم دست ماست.» به نظر خیلی از تحلیلگران کلی گویی هایی بود مترادف اینکه همه چیز در امن و امان است. اما سوال اینجاست که آیا در جریان گفت وگوی یک سویه دوشنبه شب حسن روحانی با مردم، روحانی مقصر بود یا کسانی که توقع دارند خروجی حضور رییس جمهوری در رسانه افشاگری باشد؟ زمانی که بالاخره ماجرای سوال از رییس جمهوری از سوی مجلس جدی شد، حسن روحانی در نامه ای خطاب به علی لاریجانی، رییس پارلمان نوشت: «برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی ان شاءالله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سوالات پاسخ خواهم داد.» و توضیح داد که «البته این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرای آنهاست.»

 

بلافاصله بعد از این نامه حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری که در خط و ربط و سیر گفته ها و سخنرانی های روحانی کم تاثیر نیست در توییتر نوشت، رییس جمهوری برای پاسخ به مردم و نه نمایندگان به مجلس می رود.

 

این جملات نشان می داد که احتمالا روحانی حرف های ناگفته زیادی برای گفتن دارد و شاید بخشی از آن در گفت وگوی تلویزیونی او با مردم بیان شود و احتمالا در مجلس نیز ادامه یابد.

 

از آن سوی ماجرا هم که نگاه کنیم قطعا برای رییس جمهوری مستقر مقدور نیست که بسیاری از مناسبات را از روزنه رسانه ای حاکمیتی بیان کند و قابل درک است که برخی مصلحت اندیشی ها اجازه ندهد در صورت وجود اختلافات، از سوی رییس دولت عیان و بی پرده گفته شود. چه آنکه یکشنبه سیاه مجلس در دوران محمود احمدی نژاد هنوز از حافظه تاریخی مردم و مسوولان پاک نشده که پیش از حضور روحانی در مجلس غلامعلی جعفرزاده یکی از نمایندگان مجلس در مورد آن هشدار می دهد و از روحانی می خواهد یک یکشنبه سیاه دیگر را رقم نزند.

 

بنابراین در گفت وگویی که توقعات مردم را برآورده نکرد؛ نه روحانی نه مردم مقصر نیستند. شفافیت از دست رفته در ساختار بروکراتیک، از دولت تا سایر نهادها میل مردم بر افشاگری را هر روز بیشتر می کند. مطالبه ای که شاید در صورت برآورده شدن در میزان اعتماد مردم به دولت و حاکمیت و احیای آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

مرجان زهرانی

 

etem​adnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com