آکاایران: گفتگو با الیاس حضرتی؛

مجلس باید گره حصر را باز کند

الیاس حضرتی، نماینده تهران در حاشیه جلسه دیروز مجلس در گفت و گو با «ایران» درباره سؤال علی مطهری درباره حصر از وزیر دادگستری، از یک سو تأکید کرد که ادامه حصر جز خسارت چیزی برای نظام ندارد و از سوی دیگر گفت این مجلس با وضعیتی که دارد نمی تواند در موضوع حصر مؤثر باشد. حضرتی در عین حال تأکید کرد که دلیل رأی برخی از نمایندگان به وارد نبودن سؤال، نگرانی از رد صلاحیت توسط شورای نگهبان بود.

 

 

سؤال آقای مطهری امروز رأی نیاورد، این مسأله برای شما قابل پیش بینی بود؟

من تعجب کردم از اینکه همکاران مخالف سلیقه ما به سؤال آقای مطهری رأی ندادند. چون آقای مطهری اصلاً نگفته بود این افراد محصور آدم های خوبی بودند یا بدی، یا اینکه کارشان خوب بود یا نبود. آقای مطهری می گوید اینها اگر تخلف هم کرده اند چرا قوه قضائیه وظایف خودش را انجام نداده است؟ قوه قضائیه باید اینها را محاکمه می کرد و اگر محکوم می شدند حکم آنها را به اجرا می گذاشت. این خواسته منطقی است که اگر کسی جرمی انجام داده محاکمه شود، آن هم جرمی که آقایان می گویند از صد جنایت هم بدتر است. خود این افراد هم می گویند ما را محاکمه کنید.

 

قوه قضائیه چرا وظایفش را انجام نمی دهد؟ سؤال آقای مطهری این بود. آقای مطهری نخواسته بود که اینها را الزاماً آزاد کنند. مضافاً اینکه این موضوع چه ربطی به شورای عالی امنیت ملی دارد؟ اگر این شورا در یک مقطعی چنین تشخیصی به صورت موقت داده که بحرانی بخوابد، مابقی تداوم آن حتماً باید با حکم قضایی باشد و قوه قضائیه هم اول باید محاکمه کند و بعد حکم بدهد.

 

پیام رأی مجلس به نظر شما چیست چون به هرحال ۹۵ نفر به وارد بودن سؤال آقای مطهری رأی دادند؟

در این مجلس برخی از همکاران ما خیلی آشکارا دیدگاه خود را می گویند و برخی دیگر ملاحظاتی دارند، خصوصاً در این موضوع که برای آینده خودشان و در ارتباط با شورای نگهبان نگران هستند. ولی به نظر من همین که ۹۵ نفر در مجلس خود را همراستا با این سؤال دانستند قدم خوبی بود.

 

یعنی برخی از نمایندگان نگرانی بابت اینکه رأی شان که ظاهراً مخفی است، آشکار شود دارند؟

به هر حال هیأت رئیسه آرای نمایندگان را دارد و می دانند هر کسی درباره مسائل مختلف چه رأیی داده است. البته این را هیأت رئیسه در اختیار نمایندگان نمی گذارد اما اگر شورای نگهبان بخواهد، آن را به شورای نگهبان می دهند و آنها می توانند مطلع شوند.

 

رأی مجلس به نظر شما چه تأثیری بر حصر دارد؟ چون به نظر می رسید اگر برعکس آن اتفاق می افتاد یعنی وزیر کارت زرد می گرفت، این اقدام در فضا اثرگذار می شد.

گره حصر خیلی وابسته به این مناسبات و نظر مجلس نیست. یک سری مناسبات و ملاحظات دیگری در آن است و من امیدوارم مسئولان کشور به این جمع بندی دقیق برسند که ادامه حصر جز خسارت و خسارت و خسارت، هیچ نفعی برای کشور و نظام ندارد. مسأله الآن فقط آن سه نفر محصور نیستند چون هم آقای کروبی و هم موسوی و هم خانم رهنورد که سنی از آنها گذشته کاری نمی کنند و نگرانی ایجاد نخواهند کرد. حصر برای آنها جز افزایش اعتبار و برای نظام جز خسارت چیزی نیست.

 

اگر ما علاقه مند هستیم که در برابر فشار دشمنان خارجی و براندازان استراتژی تقویت اتحاد ملی را در دستور کار داشته باشیم، یکی از راه های آن حل همین مسائل است. برداشتن محدودیت های حصر، محدودیت های آقای خاتمی، حل مسأله زندانیان سیاسی می تواند قلب ها را به هم نزدیک کند. همین مسأله آقای عبدالفتاح سلطانی را همین امروز یا فردا من شاید نامه ای به رئیس قوه قضائیه بنویسم تا مسأله حل شود. ما باید اینها را حل کنیم. در همین مسأله آقای سلطانی، آقای مرتضوی در دوره خودش به دلیل لجبازی یا هر چیز دیگری آمده یک حکمی داده و الآن وقت بازنگری آن است.

 

اینها را می گویم به این دلیل است که به نظر من نظام باید دنبال یک سری بهانه هایی بگردد که با افرادی که به هر شکلی جامعه فکر می کند به آنها ظلمی شده، فضا را تلطیف کند. الآن زمانی است که باید دنبال بهانه برای دادن آزادی و عبور از درگیری های گذشته باشیم. الآن بیش از هر وقت دیگری نیاز داریم که نظام از موضع کرامت و بخشندگی خود وارد شود. الآن باید اعتماد کنیم به افراد مؤثر و صاحب نفوذ و جایگاه در جامعه، از مراجع سیاسی گرفته تا چهره های فرهنگی و نخبگان. ما الآن باید ظرفیت های اجتماعی و سرمایه های اجتماعی را در مسیر وحدت و پشتیبانی از نظام بسیج کنیم و به آنها میدان بدهیم، بعد توقع اعتماد و کمک داشته باشیم. اعتماد و همکاری یک مسیر یک طرفه نیست.

 

آقای مطهری جمله ای در سخنان خود داشتند مبنی بر اینکه مجلس این جایگاه و توان را دارد که در موضوع حصر و برای رفع آن مؤثر باشد. شما خودتان آیا موافق هستید که مجلس می تواند نقش داشته باشد؟ اگر چنین توانی را برای مجلس قائل باشیم آیا در حوزه سلبی است یا ایجابی؟

مجلس می تواند و باید بتواند این دست گره ها را باز کند. یعنی جایگاه حقوقی مجلس این است. اما اینکه الآن مجلس در وضعیت واقعی خود چنین توانی را دارد بحث دیگری است. اینکه امروز آقای رئیس جمهوری برای باز شدن برخی گره ها بحث رفراندوم را پیش می کشد به خاطر این است که متأسفانه مجلس در جایگاه خودش نیست. علت آن هم تفسیر بد و اجرای بد نظارت استصوابی.

 

این باعث شده مجلس برود در جایگاه ضعیف تری قرار بگیرد که به نظر من مجلسی می شود که نمی تواند بحران ها را حل کند و مجبور است به امور روزمره تر و دارای اهمیت کمتر بپردازد. خود من هم از درون همین نظارت استصوابی بیرون آمده ام اما با این نظارت اکثریتی در مجلس شکل می گیرد که همیشه نگران هستند که با هر رفتاری رد صلاحیت شوند. اگر کسی می خواهد با خیال راحت و با کیفیت بالا در این مجلس با این نظارت استصوابی کار کند، باید قید نمایندگی دور بعد را بزند و از همان اول تصمیم بگیرد که برای دور بعد نامزد نشود. این مجلس اگر در جایگاه خودش قرار می گرفت می توانست مسائلی مثل حصر را حل کند اما با این وضعیتی که الآن دارد چنین توانی در آن نیست.

 

احسان بداغی

 

ir​an-newspaper.‎​com
.

منبع : sarpoosh.com