آکاایران: واکنش چهره های سیاسی به گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری

آقای روحانی،شفاف تر صحبت کنید

گفـــت وگوی تلــویزیونی دوشنبه شب رئیس جمهوری، با واکنش چهره های سیاسی مواجه شد. روحانی در این صحبت ها به اصل ۵۹ قانون اساسی یعنی برگزاری رفراندوم در مسائل اختلافی اشاره کرده بود.

 

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری، در توییتی نوشت: «سخن گفتن از مردم سخت تر از سخن گفتن با مردم نیست».

 

حمیدرضا جلایی پور، فعال سیاسی اصلاح طلب، هم در کانال تلگرامی خود نوشت: «به نظر من در مجموع سخنان روحانی خوب بود و در زمینه و زمانه التهابی فعلی به جامعه آرامش می داد و به نظام بین الملل صلابت نشان داد. در اجزای صحبت روحانی نیز نکات خوبی بیان شد. برخلاف دفعه پیش بحث ارز و بحث نیازمندی های اساسی را به مردم خوب توضیح داد. راه را برای مذاکره با عزت با آمریکا باز گذاشت. راجع به سؤال از فروپاشی نظام خیلی مدنی و مردمی صحبت کرد و بجا از اصل ۵۹ دفاع کرد و در مدت صحبت وعده بیخودی به مردم نداد. البته روحانی در تحلیل اعتراضات دی ۹۶ و مرداد ۹۷ می توانست واژه اغتشاش را به کار نبرد و فقط کاربرد خشونت را محکوم کند».

 

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم درباره تأکید رئیس جمهوری بر اجرای همه پرسی برای اعمال تغییرات مد نظر مردم به «ایرنا پلاس» گفت: «همه پرسی می تواند مقابل جوسازی های رسانه ای و مجازی برای کشور مثبت باشد».

 

غلامحسین کرباسچی درباره اینکه آیا روحانی در مقایسه با سال گذشته و ایام انتخابات، چرخشی داشته است یا خیر؟ عنوان کرد: «کسی در اینکه آقای روحانی همان فرد هستند، شکی ندارد. ایشان تغییری نکرده اند، همان آقای روحانی معروف هستند. هرچند ایشان در پاسخ به این پرسش گفتند که در بیان، کلام و عملکرد تغییری نکرده اند؛ اما تصور من این است که جامعه به شکل صددرصد با آن موافق نیست. به نظر من آقای روحانی می تواند به گونه ای عمل کند که مردم و کسانی که به ایشان رأی دادند، حس کنند با جدیت بیشتر بر وعده های خود و مطالبات مردم ایستاده است».

 

او درباره سؤال مجلس از رئیس جمهوری گفت: «روحانی اثبات کرده است می تواند سخنران اثرگذاری برای افزایش همفکری در جامعه باشد. صحبت های ایشان می تواند در جذب نمایندگان اثرگذار باشد. علاوه بر این تأکید کردند هرگاه نمایندگان بخواهند، با آنها گفت وگو خواهند کرد. البته یکی از اصلی ترین گلایه های اعضای فراکسیون امید که در دیدار اخیر با ایشان مطرح کردند، تأخیر در پاسخ به این درخواست بوده است که می توان آن را به پای مشغله های رئیس جمهوری گذاشت. هرچه ایشان بیشتر با نمایندگان و سایر مسئولان در ارتباط باشند و مسائل را با جدیت بیشتری پیگیری کنند، اثرگذارتر خواهند بود».

 

آقای رئیس جمهور، شفاف تر با مردم صحبت کنید

رسول منتجب نیا، فعال سیاسی اصلاح طلب، هم به «ایسنا»، گفت: «رئیس جمهوری باید شفاف تر با مردم سخن بگوید؛ چرا همه هزینه ها را رئیس جمهوری و دولت باید پرداخت کند؟ چرا بخشی از هزینه ها را برعهده کسانی که خودشان به مردم هزینه تحمیل می کنند، نمی گذارید؟».

 

او افزود: «مسئولان فراموش نکنند که برای پیشبرد اهداف شان باید ارتباط تنگاتنگی با مردم دارا باشند؛ به این معنا که چون مسئولان نماینده مردم هستند و مردم اختیاراتی به آنها تفویض کردند، لازم است هر گامی که بر می دارند، مردم را در جریان آن قضایا بگذارند. اعلام برنامه ها و اعلام گزارش ها هم شامل قدم های مثبت می شود و هم اگر احیانا ناتوانی ها و کم و کاستی هایی وجود دارد، برای مردم گفته شود».

 

 منتجب نیا عنوان کرد: «شخص رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم باید مرتبا مردم را در جریان برنامه هایش قرار دهد. اینکه دو ماهی یک بار با مردم صحبت کنند، کافی نیست. رئیس جمهور باید مرتبا با مردم در ارتباط باشد و برای شان شفاف سازی کند».

 

او افزود: «من از همین تریبون می خواهم استفاده کنم تا به رئیس جمهور بگویم که کسانی مثل ما می دانیم که شما اختیارات تان محدود است و تحت فشارهای فراوان هستید که برای تان محدودیت هایی ایجاد بکند. از شما انتظار دارند که مشکلات شان را برطرف کنید و به مطالبات شان پاسخ دهید. اگر چنانچه محدودیت هایی بر سر راهتان است، چه قانونی و چه غیرقانونی باید برای مردم بیان کنید».

 

منتجب نیا گفت: «من صریحا از رئیس جمهور می خواهم که پیش از آنکه قضاوت مردم درباره دولت و رئیس جمهور تغییر کند، شفاف با مردم صحبت کند. رئیس جمهور باید بگوید من تا این حد اختیارات قانونی دارم و عده ای جلوی من می ایستند. افکار عمومی اگر با مشکلات آشنا شوند، قطعا با دولت همراهی می کنند».

 

نباید فقط از دولت انتظار پاسخ گویی داشته باشیم

محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، با اشاره به اینکه اگر دولت در شرایط کنونی بخواهد ریشه مشکلات را واگویه کند، می تواند منجر به پاره ای از تنش ها و زمینه ساز برخی از بحران ها شود، به «ایسنا» گفت: «اگر دولت بخواهد بر مشکلات کشور سرپوش بگذارد و بیان کند که گرفتاری و مشکلی موجود نیست، در چنین شرایطی بیشتر از گذشته محبوبیت خود را از دست می دهد و با عدم اقبال مردم روبه رو خواهد شد، بنابراین شرایط عمومی برای شنیدن حرف دولت شرایط خوبی نیست و بسیاری از حرف هایی که دولت می تواند عنوان کند، در این شرایط با گوش شنوایی مواجه نمی شوند و شنیده نخواهند شد».

 

او افزود: «البته مردم باید امیدوار باشند تا نوع اعتراضات یا مراجعاتشان به مسائل اجتماعی و سیاسی، شرایط را از این وضعیتی که هست بدتر نکند، اما حقیقت این است که بحران های اقتصادی، مردم را بسیار عصبانی کرده است.دولت شرایط کشور را به این روز نرسانده که فقط از دولت انتظار پاسخ گویی داشته باشیم. فقط دولت نباید خطاب قرار بگیرد. مجلس یکی از مهم ترین نهادهایی است که باید از طرف مردم مورد سؤال واقع شود که چند وظیفه مهم داشته و شاید به آن وظایفش درست عمل نکرده باشد».

 

چرا از همه پرسی برای پایان دادن به مشاجرات استفاده نکنیم

معاون سابق حقوقی رئیس جمهوری نیز درباره صحبت های رئیس جمهوری درباره رفراندوم، به «ایرنا پلاس» گفت: «می توانیم از راهکار همه پرسی که در قانون اساسی پیش بینی شده، در مواردی که منجر به اختلاف نظر جدی سیاسی یا اقتصادی است، بهره بگیریم. وقتی این راهکار وجود دارد و می تواند به مشاجرات پایان دهد، چرا از این ظرفیت استفاده نکنیم».

 

حجت الاسلام مجید انصاری افزود: «نمی دانم آقای روحانی دقیقا چه موضوعی را به عنوان همه پرسی یا رجوع به آرای عمومی مدنظر دارند، چون نه در ۲۲ بهمن و نه دوشنبه شب برای آن مصداق تعیین نکردند، اما خواستند بر این نکته تأکید کنند که ما برای برون رفت از مشکلات و بحران ها و ایجاد انسجام در قانون اساسی راهکار داریم و هیچ بن بستی موجود نیست و اگر موضوعات منشأ اختلافات جدی باشند، لاینحل نیستند».

 

انصاری عنوان کرد: «آقای روحانی خواستند در صحبت های خود بگویند این راهکار در قانون اساسی وجود دارد، اما وقتی صحبت از رفراندوم به میان می آید، برخی جریانات سیاسی یا اشخاص از روی آگاهی یا ناآگاهی این مسئله را مساوی با نوعی تجدیدنظرخواهی در برخی خطوط نظام یا ساختار نظام تلقی می کنند و به همین دلیل علیه آن موضع می گیرند. درحالی که تغییر ساختار اساسی نظام راهکار دیگری دارد و آن به بازنگری در قانون اساسی مربوط می شود».

 

سخنان شفاف روحانی اعتماد عمومی را تقویت می کند

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس نیز به «ایرنا پلاس» گفت: «آقای روحانی مسئله همه پرسی را ذیل تقویت دموکراسی و مردم سالاری مطرح کردند و گفتند یکی از راه های رسیدن به آن، مراجعه مستقیم به آرای مردم است، اما ایشان درباره مصداق این موضوع صحبتی نکردند».

 

او افزود: «ایشان در بحث رابطه با اروپا، برجام، روابط با آسیا، مسائل اقتصادی، التهابات ارزی و برنامه های دولت برای کاهش این التهابات امیدوارکننده صحبت کردند و با روحیه خوب، اقتدار و تسلط دولت به اوضاع را نشان دادند».

 

صادقی در واکنش به اینکه رئیس جمهوری اظهار کرده که چرخشی در سیاست داخلی خود نداشته است، گفت: «با توجه به اینکه این تصور وجود دارد که آقای روحانی در سیاست داخلی خود نسبت به سال ۹۶ و زمان انتخابات چرخش داشتند، پاسخ شفافی نداشتند. هرچند این موضوع کاملا حس می شود که مواضع ایشان نسبت به زمان انتخابات متفاوت شده است، اما ایشان این موضوع را نپذیرفتند و گفتند در سیاست داخلی و خارجی چرخشی نداشته اند».

 

 

s​harghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com