کارشناسان معتقدند نویسنده این توییت جرات به خرج داده و ضوابط انسانی را به روابط نفروخته است.

به گزارش جماران، عربستان سعودی سفیر کانادا در ریاض را اخراج کرد، سفیر خود در اوتاوا پایتخت کانادا را فراخواند، تمامی معاملات تجاری اش را به حال تعلیق درآورد و تصمیم به خارج کردن حدود ۱۵ هزار دانشجوی بورسیه، که در دانشگاه های کانادا ادامه تحصیل می دهند به ویژه در دانشکده های پزشکی و علوم، گرفت.عربستان همه این اقدامات را پشت سر هم و در اعتراض به یک انتقاد توییتری از نقض حقوق بشر در این کشور پادشاهی و بازداشت فعالان زن سعودی که خواهان آزادی های بیشتر برای زنان شده اند، اتخاذ کرده است.

 

روزنامه نگار

کارشناسان معتقدند نویسنده این توییت جرات به خرج داده و ضوابط انسانی را به روابط نفروخته است.

 

نویسنده این توییت زنی به نام «کریستیا فریلند»، نویسنده، روزنامه نگار و سیاستمدار کانادایی است که اکنون وزیر خارجه کانادا است.

 

این زن جسور را بیشتر بشناسیم:

زندگینامه

فریلند در شهر «پیس ریور» در استان «آلبرتا» در کانادا متولد شد. پدر او، «دونالد فریلند» کشاورز و وکیل و عضو حزب لیبرال کانادا بود و مادرش، «هالینا» (۲۰۰۷-۱۹۴۶۶) نیز یک وکیل بود که به نمایندگی از حزب دموکرات نوین در انتخابات در ادمونتون استراتکونا در انتخابات فدرال ۱۹۸۸۸ کاندید شد.

 

اخراج سفیر کانادا در ریاض
کریستیا فریلند

«ویلبر فریلند» جد پدری اش هم یک کشاورز و وکیل بود. هلن مادربزرگ پدری اش، عروس جنگ جهانی دوم از گلاسکو  بود.

 

توییت کریستیا فریلند

مادرش در یک اردوگاه آوارگان در آلمان از یک والدین کاتولیک اوکراینی متولد شد. بنابراین مادرش «عضو برجسته جامعه کانادایی - اوکراینی» بود.

 

فریلند در کالج آدریاتیک متحده در ایتالیا تحصیل کرد و مدرک کارشناسی هنر در تاریخ و ادبیات روسیه خود ازدانشگاه هاروارد و مدرک کارشناسی ارشد مطالعات اسلوونی خود را از کالج سنت آنتونی، آکسفورد در سال  ۱۹۹۳ دریافت کرد.

 

علت اخراج سفیر کانادا در ریاض

حرفه روزنامه نگاری

فریلند حرفه روزنامه نگاری خود را به عنوان یک گزارشگر پاره وقت برای فایننشال تایمز، واشنگتن پست و اکونومیست در حالی که در اوکراین کار می کرد، آغاز کرد. فریلند بعدا برای فایننشال تایمز در لندن به عنوان معاون سردبیر و سپس به عنوان سردبیر برای نسخه آخر هفته آن، FT.com و اخبار انگلیس کار کرد. فریلند همچنین به عنوان رئیس دفتر مسکو و  خبرنگار شرق اروپا برای فایننشال تایمز خدمت کرده است.

 

سفیر کانادا در ریاض
وزیری که میانه عربستان و کانادا را با دو کلمه به هم زد، بشناسیم (تصاویر)سیاست

از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ فریلند به عنوان معاون سردبیر روزنامه «گلوب اند میل» کانادا خدمت کرد. بعد او به عنوان مدیر عامل و سردبیر اخبار مصرف کننده در تامسون رویترز مشغول به کار شد. او همچنین ستون نویس هفتگی گلوب اند میل بود. او پیش از آن سردبیر تامسون رویترز دیجیتال بود، سمتی که او از آوریل ۲۰۱۱ در اختیار داشت. پیش از این، او از روز اول مارس ۲۰۱۰، سردبیر ارشد خبرگزاری رویترز، و پیشتر در فایننشال تایمز مستقر در نیویورک تایمز، سرویراستار بود.

 

اخبار سیاسی

او نویسنده کتاب «فروش قرن» (سال ۲۰۰۰) است که به سفر روسیه از کمونیسم به سرمایه داری می پردازد.  کتاب دیگر او تحت عنوان «پلوتوکرات ها: ظهور فوق العاده غنی های نوین جهانی و سقوط همه افراد دیگر» (سال ۲۰۱۲۲) یکی از پرفروش های نیویورک تایمز و برنده جایزه لیونل ژلبرگ سال ۲۰۱۳ است. این کتاب همچنین در سال ۲۰۱۳۳ جایزه کتابکسب و کار ملی را به دست آورد.

 

سیاستمدار کانادایی

زندگی سیاسی

فریلند در تاریخ ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۳، حرفه روزنامه نگاری را ترک کرد تا به عنوان کاندید حزب لیبرال در مرکز تورنتو وارد سیاست کانادا شود. در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۳ کاندیداتوری وی پذیرفته شد و وی فرصتی برای جایگزینی «باب رائه» نماینده مجلس در انتخابات ۲۵ نوامبر ۲۰۱۳ را یافت. در طول مبارزات انتخاباتی او به دلیل خرید یک خانه ۱.۳ میلیون دلاری با انتقاداتی مواجه شد، گرچه این قیمت با قیمت خانه های تورنتو همخوانی داشت. در نهایت فریلند ۴۹ درصد آراء را به دست آورد و برنده شد.

 

عربستان سعودی

فریلند به عنوان یک منتقد تجاری حزب لیبرال کانادا، با «لری سامرز» یک اقتصاددان در یک رویداد رسمی در کنفرانس حزب لیبرال ۲۰۱۴ دیدار کرد و مصاحبه داد که این مصاحبه در یوتیوب و وب سایت حزب در دسترس است. فریلند  همچنین در مطلبی در نیویورک تایمز نوشت که او با ظهور پلوتوکرات ها مخالف است.

بعدا، در آغاز ماه مارس، فریلند از طرف حزب لیبرال از اوکراین بازدید کرد و پیشرفت اش را در دیدار با رهبران جامعه و اعضای دولت در کیف توییت کرد.

 

زندگینامه کریستیا فریلند

اعتراضات اوکراین

فریلند یکی از ۱۳ کانادایی بود که در ماه مارس ۲۰۱۴ به دلیل تحریم های تلافی جویانه ای که توسط ولادیمیر پوتین رئیس  جمهور روسیه اعمال شده بود، از سفر به روسیه منع شد.

 

وزیر تجارت بین الملل

در ۴ نوامبر ۲۰۱۵، «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا فریلند را به عنوان وزیر تجارت بین المللی انتخاب کرد.

 

 

فریلند در مذاکراتی که منجر به توافق جامع اقتصادی و تجاری (CETA)، بین کانادا و اتحادیه اروپا، به عنوان «پروژه میراث» استفان هارپر نخست وزیر پیشین بود، درگیر بود. CETA بزرگترین معامله تجاری کانادا از زمان «نفتا» است. پس از اینکه این توافق در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶ امضا شد، فریلند درباره «ساخت پل ها و نه ساخت دیوارها» اظهارنظر کرد.

 

وزیر خارجه

در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷ فریلند در تغییر کابینه به عنوان وزیر خارجه کانادا منصوب شد و جایگزین «استفان دیون» شد. در ۶ مارس سال ۲۰۱۷ فریلند همراه با «هارجیت سجان» وزیر دفاع اعلام کرد که ماموریت آموزش نظامی کانادا در اوکراین تا مارس ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت و ۲۰۰ سربازی که قبلا توسط دولت هارپر اعزام شده بودند، باقی خواهند ماند.

 

جنگ تجاری با آمریکا و سیاست چشم در برابر چشم

فریلند یکی از حامیان و سردمداران جنگ تجاری اس در ماه ژوئن میان این کشور با آمریکا در گرفت

 

در این اقدام، کانادا در اقدامی تلافی جویانه علیه جنگ تجاری آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، کالاهای وارداتی از این کشور به ارزش میلیاردها دلار را  در تاریخ ۳۰ ژوئن (۹۹ تیر) شامل تعرفه کرد.

 

این کالاها شامل برخی محصولات صادراتی آمریکا به کانادا به ارزش ۱۳ میلیارد دلار می شد.

 

فریلند در حمایت از این اقدام در آن زمان گفت: «رویکرد ما این است که به تنش ها دامن نزنیم ولی به همان اندازه هم کوتاه نیاییم.»

 

فریلند گفت تعرفه های آمریکا «چاره دیگری برای کانادا باقی نگذاشت» جز این که تلافی کند. این یک اقدام کاملا متقابل است. این سیاست چشم در برابر چشم است.»

 

فریلند گفت: «در پاسخ به اقدامات کانادا، هیچ جایی برای تعرفه های بیشتر از سوی آمریکا موجود نیست. هر گونه اقدام تجاری در هر دو سوی مرز سبب بروز مشکل می شود.»

 

اتاوا به سازمان جهانی تجارت و کمیته توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) هم در این خصوص شکایت کرد.

 

در نهایت با تهدیدات و فشارهای اروپا و کانادا، ترامپ از جنگ تجاری اش علیه این کشورها عقب نشینی کرد.

 

جنجال توییت ضد سعودی

جنجالی که بعد از یک پیام توییتری فریلند میان این کشور و عربستان سعودی ایجاد شده، هر روز وارد مرحله تازه ای می  شود. تا حالا، عربستان سعودی ارتباط تجاری با کانادا را قطع کرده، سفیر کانادا را اخراج کرده، پروازها به این کشور را  متوقف کرده و تمامی برنامه های آموزشی و پزشکی سعودی ها در کانادا را مسدود کرده است.

 

این بحران پس از یک پیام توییتری کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا در روز پنجشنبه گذشته (۲ اوت - ۱۱ مرداد) بروز کرد. او در این پیام نوشته بود که کانادا به صورت جدی به دلیل دستگیری فعالان جامعه مدنی و فعالان حقوق زن در عربستان سعودی به خصوص وضعیت «سمر بدوی» نگران است.

 

روزنامه نگار

وزیر خارجه کانادا تاکید کرده بود: «ما از دولت عربستان سعودی جدا خواهش می کنیم که او (سمر بدوی) و همه فعالان صلح آمیز حقوق بشر را فوری از زندان آزاد کنند.»

 

اخراج سفیر کانادا در ریاض

گفته می شود تنها دو کلمه در میان توییت وزیر خارجه کانادا است که عربستان را به خشم آورده است: «آزادی» و «فوری». 

 

سمر، خواهر «رائف بدوی» وبلاگ نویس مشهور است که در سال ۲۰۱۲ بازداشت و به ۱۰ سال حبس و ۱۰۰۰ ضربه شلاق  محکوم شد. همسر این وبلاگ نویس همراه سه فرزندش به کانادا پناهنده شد و چند ماه پیش نیز تابعیت این کشور را دریافت کردند.

 

وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که اظهارات همتای کانادایی اش یک مداخله نامطلوب در امور داخلی کشورش و بیانگر تخطی از همه قواعد و موازین بین المللی است.

 

علاوه بر این، عربستان یک قرارداد تجاری را که به تازگی با کانادا بسته بود و همچنین همه سرمایه گذاری های نوین را  متوقف کرد.

 

فریلند از اخراج سفیر کشورش از عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده، اما همزمان تاکید کرد که کانادا «همیشه از حفظ حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و آزادی عقیده و بیان در سطح جهانی حمایت می کند.»

 

سابقه اقدام ضد سعودی

کریستیا فریلند

در اوت ۲۰۱۷ هم فریلند به وزارت متبوع و مقاماتش دستور داده بود به دقت گزارش های مربوط به استفاده از خودروهای نظامی ساخت کانادا را که علیه شهروندان شیعه  در «العوامیه» در عربستان به کار گرفته شده، بررسی کنند.

 

زندگی شخصی

فریلند با «گراهام باولی» نویسنده انگلیسی و خبرنگار نیویورک تایمز ازدواج کرده است. آنها سه فرزند به نام های «ناتالکا»، «هینا» و «ایوان» دارند. او از تابستان ۲۰۱۳ که برای شرکت در انتخابات به کشور بازگشت، در تورنتو زندگی  کرده است. 

 

توییت کریستیا فریلند
علت اخراج سفیر کانادا در ریاض

او با فرزندانش در خانه به زبان اوکراینی صحبت می کند. 

 

سفیر کانادا در ریاض

او همچنین به صورت شراکتی با خواهرش مالک آپارتمانی در میدان اصلی کی یف  پایتخت اوکراین است.

 

علاوه بر انگلیسی، او به زبان های ایتالیایی و روسی هم صحبت می کند و در فرانسه هم تبحر دارد.

 

.

منبع : sarpoosh.com