وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، خواستار واریز ارز حاصل از فروش پتروشیمی ها به حساب بانک مرکزی شد. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای سرگشاده به برخی از مسئولان دولتی، پیشنهادهایی برای بازگشت آرامش به بازار ارز و به ویژه ایجاد شرایطی برای تسهیل و تسریع در عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات غیرنفتی و پتروشیمی ارائه کرده است:

 

برای برگشت آرامش به بازار ارز و فعالیت های اقتصادی، لازم است در دو زمینه اقدام شود: الف-  بازسازی و جلب اعتماد عمومی، ب- اصلاح تصمیمات چهارماهه سال جاری و تدوین روش حساب شده و شفاف مدیریت بازار ارز. در هر دو زمینه مزبور پیشنهادهایی به شرح زیر ارائه می شود. الف- بازسازی و جلب اعتماد عمومی. جهت بازسازی و جلب اعتماد عمومی اقدامات کلی زیر پیشنهاد می شود.

 

انجام هر یک از این اقدامات کلی مستلزم طراحی برنامه های اجرائی و اقدامات عملی مناسب می باشد:

 ۱- پذیرش اشتباهات در تصمیم گیری های چندماهه گذشته که موجب آشفتگی بازار ارز و طلا شد و عذرخواهی از مردم بابت اشتباهات مزبور. پذیرش اشتباهات و عذرخواهی بابت آن می تواند توسط رئیس کل فعلی بانک مرکزی با بیان دلایل و تحلیل اشتباهات صورت پذیرد.

 

۲- تدوین برنامه های عملی مقابله با تحریم و اعلام قسمت هایی از برنامه که می توان به صورت عموم اعلام کرد. بدین منظور لازم است فرد مجرب و بادانشی به عنوان مسئول تدوین و پیگیری برنامه ها، زیر نظر معاون اول رئیس جمهور تعیین و به جامعه معرفی شود. در این رابطه دولت آمریکا وزیر خزانه داری را به عنوان مسئول اعمال تحریم اقتصادی بر علیه ایران معرفی نموده است. فرد تعیین شده با مشورت افراد ذی صلاح و مطلع، برنامه های مقابله با تحریم ها را تدوین و به تصویب هیئت دولت برساند و سپس اجرای برنامه ها را با همکاری و هماهنگی دستگاه های اجرائی پیگیری و عملی کند. در این رابطه از هرگونه اظهارات و تشتت آرا باید به طور جد خودداری شود.

 

۳- تقویت و ارتقای روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای دوست و اطلاع رسانی عمومی آن برای تقویت روحیه فعالین اقتصادی و کمک به توسعه صادرات.

 

 ۴- اعلام برنامه شفاف برای مدیریت بازار ارز به شرحی که در قسمت ب ارائه می شود. ب- اصلاح تصمیمات گذشته و تدوین مقررات مناسب ارزی. متأسفانه طی چند ماه گذشته سال جاری تصمیمات نسنجیده و اغلب مطالعه نشده و خلق الساعه و ناهماهنگ و فاقد توجه به واقعیات تجاری و تولیدی و مصرفی کشور از طریق ابلاغیه های رسمی و تصمیمات کارگروه مستقر در بانک مرکزی و یا مسئولین ذی ربط گرفته شد که موجب نابسامانی شدید در عرضه و تقاضای ارز و نرخ آن، کاهش تولید، انباشت کالای وارداتی در گمرکات،  نرسیدن مواد اولیه و قطعات به کارخانجات، عدم

 

امکان فروش ارز صادرکنندگان عمده و دریافت ریال به سامانه نیما، ایجاد فساد فراگیر در بورس کالا، ایجاد فساد در شبکه رسمی و غیررسمی صرافی های کشور، ازکارافتادن سامانه اعلام نرخ خرید و فروش ارز آزاد، ایجاد بوروکراسی غیرضرور و فراوان، تشدید فرار سرمایه، عدم عرضه کالا توسط واحدهای تولیدی و واردکنندگان، ایجاد فساد مالی در واحدهای فروش صنایع پتروشیمی، دوونیم شدن فروش ریالی در بورس کالا نسبت به دوره مشابه سال قبل و بالارفتن قیمت کالا در سطح بازار، افزایش غیرعادی اجاره بها و قیمت مسکن، تخریب اخلاق تجاری و مالی جامعه شد. با توجه به تغییر ریاست بانک مرکزی، فرصت خوبی است که فاقد فوت وقت نسبت به اصلاح امور و ترمیم شرایط نابسامان موجود، علاوه بر ضرورت بازسازی و جلب اعتماد عمومی، طراحی و اقدام شود.

 

 در این رابطه پیشنهاداتی مطرح شد که به چند نمونه آن در زیر اشاره می شود:

۱- تعریف ارز به دو نوع ارز نرخ دولتی مشابه ارز مبادله ای قبل، و ارز متقاضی و یا حاصل از صادرات و یا آزاد.

 ۲- رفع هرگونه محدودیت مقرراتی و کمی نسبت به ورود ارز و طلا از خارج از کشور و امکان عرضه و فروش آزاد آن به نظام بانکی یا صرافی ها و یا به متقاضیان.

 

۳- مشخص نمودن تعرفه کالاهایی که قابلیت ورود با ارز آزاد و یا متقاضی را دارند (مشابه رویه گذشته). در نتیجه الباقی تعرفه ها می توانند از ارز دولتی استفاده کنند. در نتیجه لغو گروه بندی سه گانه کالای موجود.

 

۴- آزادسازی ورود کالا و خدمات شامل شمش طلا به کشور با ارز متقاضی با رعایت تعرفه های گمرکی.

۵- الزام فروش ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات صنایع عمده پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگین (مس و آلومینیوم) به حساب اعلام شده توسط بانک مرکزی به نحوی که هم زمان با واریز ارز، موفق به دریافت معادل ریالی آن باشند. عدم انجام این امر یکی از موانع فروش ارز محصولات پتروشیمی به سامانه نیما می باشد.

 

۶- لغو فروش مستقیم یا غیرمستقیم ارز صادرکنندگان عمده به صرافی ها.

 

۷- لغو بوروکراسی و عنوان «بازار ثانویه» از ارز حاصل از صادرات که عملا مانع استفاده روان از دادوستد و نقل و انتقال ارز آزاد شده و نرخ حاشیه علاوه بر نرخ بازار ثانویه به وجود آورده است.

 

۸- لغو اجازه تعیین نرخ توافقی توسط صرافی ها که موجب فساد و افزایش نرخ شده است.

 

۹- آزادسازی خرید و فروش، نقل و انتقال و تبدیل انواع ارزهای نرخ آزاد توسط صرافی های مجاز در قالب دستورالعملی مشابه دستورالعمل سال ۱۳۹۶ با اضافه کردن قیود ضرورت اعلام اسامی اشخاص خریدار و فروشنده، نوع و نرخ ارز و محل نقل و انتقال در سامانه جامع صرافی ها.

 

۱۰- آزادسازی خرید و فروش، نقل و انتقال انواع ارزهای نرخ آزاد توسط بانک های عامل.

 

۱۱- فعال و عملیاتی کردن سامانه جامع صرافی ها و اعلام نرخ خرید و فروش ارز توسط صرافی ها مانند قبل از سال جاری.

۱۲- الزام نظام بانکی به دریافت ارز حاصل از صادرات غیر از صادرات شرکت های عمده (نوع اول) در شعب خارج از کشور و تحویل ریال به نرخ ارز در داخل کشور.

 

 ۱۳- لغو قیمت گذاری دولتی برای کالاهای تولید داخل، به جز کالا و خدماتی که با استفاده از ارز نرخ دولتی تولید شده باشند، ممنوعیت نرخ گذاری دولتی به معنی عدم الزام به الصاق برچسب قیمت مطابق قانون در شبکه توزیع نیست.

 

۱۴- لزوم جدی گرفتن جلوگیری از ورود کالای قاچاق در مرزهای کشور بالاخص از طریق کوله بری، مناطق آزاد، ته لنجی، تعاونی های مرزنشینی و ملوانی، توسط عوامل وزارت کشور، نیروی انتظامی، مرزبانی ها و مراجع قضائی که در غیر این صورت شاهد ساماندهی صحیح وضع ارزی کشور نخواهیم شد.

 

 طبعا علاوه بر تصمیمات چهار ماهه اخیر که موجب تشدید نابسامانی در بازار ارز و ریال شد، اظهارات و اقدامات خصمانه دولت آمریکا، مسائل بنیادی نظام پولی و بانکی کشور، عدم انسجام ملی در هماهنگی مسائل سیاسی و اقتصادی و کم توجهی به نقش اقتصاد در کشور نیز در ایجاد شرایط نامطلوب نقش دارد که باید در برنامه های مشخص در سامان دادن آنها نیز اقدام شود. نعمت زاده در انتهای این نامه با ابراز امیدواری نسبت به استفاده تصمیم سازان و تصمیم گیران اقتصادی کشور پیرامون پیشنهادات او، از هم فکری و همکاری خود در این زمینه سخن گفته است.

 

sh​arghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com