آکاایران: صباح زنگنه:

طرح آتش بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی، فصلی از معامله قرن است

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که طرح آتش بس طولانی مدت به عنوان پیشامدی برای طرح کلی معامله قرن محسوب می شود، گفت: تا زمانی که مردم غزه و فلسطین همچنان به حق بازگشت معتقد هستند و بر تحقق آن اصرار دارند همه این طرح ها شکست خواهد خورد.

 

به گزارش ایسنا، صباح زنگنه درباره طرح آتش بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی و لغو محاصره غزه اظهار کرد: تاکنون ده ها طرح در مورد مساله فلسطین ارائه شده و هیچکدام به نتیجه ای نرسیده است، در مورد غزه نیز چندین بار اسرائیلی ها جنگ گسترده ای علیه مردم آن به راه انداخته و اقدامات گسترده نظامی انجام دادند اما نهایتا مردم مقاومت کردند.

 

او افزود: اخیرا در اجرای بخش به بخش طرح معامله قرن مصر با تشویق عربستان و امارات وارد معرکه شد، البته مصر به دلیل همسایگی با غزه امکانات زیادی برای فشار وارد کردن به حماس و مردم غزه دارد گاه گاهی نیز جزئی از آن طرح های اسرائیلی، سعودی یا آمریکایی را مطرح کرده و سعی می کند توافقاتی را از حماس و گروه های فلسطینی بگیرد.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین بیان کرد: بنابراین طرح آتش بس طولانی مدت نیز در ادامه این طرح ها است. به خصوص که به عنوان پیشامدی برای طرح کلی معامله قرن محسوب می شود. زنگنه در ادامه گفت: به نظر می آید طرح معامله قرن به دلایل متعددی شکست خورده زیرا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با هماهنگی نتانیاهو به دنبال این طرح بود البته در عربستان سر و صداهای زیادی ایجاد کرد، از طرفی مردم فلسطین و سایر کشورها نیز با آن مخالفت کردند.

 

او اظهار کرد: در نتیجه این عوامل باعث به تعویق افتادن طرح معامله قرن شده و طرح آتش بس طولانی مدت نیز مقدمه ای یا فصلی از فصول گوناگون معامله قرن است که در حقیقت با استفاده از فضای به وجود آمده و فشارهایی که اسرائیل به غزه و عربستان به مصر وارد می کند، سعی می کنند حماس را برای توافق با اسرائیل متقاعد کنند، اما تا زمانی که مردم غزه و فلسطین همچنان به حق بازگشت معتقد هستند و بر تحقق آن اصرار دارند همه این طرح ها شکست خواهد خورد.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در مورد خلع سلاح گروه های فلسطینی در غزه در راستای طرح آتش بس طولانی مدت گفت: طبیعی است مردم غزه، حماس و گروه های فلسطینی حاضر نیستند خلع سلاح شوند در حالی که دشمن آن ها مدرن ترین سلاح ها و گسترده ترین امکانات را در اختیار دارد.

 

زنگنه در پایان تصریح کرد: البته برخی از مسئولان وقت حماس معتقد بودند که آتش بس ۲۰ ساله می تواند نتیجه بخش باشد اما مشکلی که اسرائیل و مصر و ... با آن مواجه هستند این است که تمایل دارند دیدگاه های دولت خودگردان رام الله را با دیدگاه های حماس یکسان کنند و حماس تحت نظر دولت خودگردان عمل کند که در نتیجه آن بتوانند با محمود عباس توافق کرده و آن توافق را به عنوان توافق کلی فلسطین مطرح کنند.

 

ebt​ekarnews.‎​com
.

منبع : sarpoosh.com