محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران و رقیب روحانی در دو انتخابات متوالی پس از یک دوره سکوت بالاخره ارتباط با رسانه ها را از سر گرفت. قالیباف روزهای پس از انتخابات تنها به یک نامه خطاب به جوانان اکتفا کرد و «نواصولگرایی» را پیشنهاد داد که چندان با همراهی اصولگرایان مواجه نشد. پس از آن هم به ادعای حسین قربانزاده از مشاوران و نزدیکانش مشغول اردوهای جهادی شد.

 

با این حال قالیباف در همین چند روز گذشته باز به رسانه ها بازگشته و فعلا رسانه های همسو را انتخاب کرده است. باشگاه خبرنگاران جوان پس از روزنامه رسالت دومین رسانه ای است که پای صحبت های شهردار اسبق تهران نشسته است. قالیباف هم از همین فرصت استفاده کرده و از ارز تا جمنا و حتی حواشی انتخابات سال گذشته سخن گفته است.

 

او همچنان در قامت یک رقیب با روحانی برخورد می کند. چه آنکه هنوز از برنامه های اقتصادی خود دفاع و از برنامه های اقتصادی دولت مستقر انتقاد می کند. او در بخش ابتدایی این گفت وگو همچنان مشابه دوران انتخابات وعده می دهد و تاکید دارد که «اگر از من بپرسید که آیا موضوع اقتصاد قابل حل است یا خیر، با جدیت زمان انتخابات می گویم که حتی در شرایط فعلی نیز می توان کشور را اداره کرد، به گونه ای که هرسال مردم احساس کنند که به سمت یک ثبات در زمینه اقتصاد پیش می روند.»

 

قالیباف مدعی شده که دولت پیش از انتخابات ریاست جمهوری نرخ ارز را به صورت مصنوعی تثبیت کرد و همین شد که پس از انتخابات قیمت ارز به سرعت بالا رفت. او این سیاست اقتصادی را نقد کرده و گفته که «قیمت گذاری دستوری برای نرخ ارز در منطق اقتصاد اشتباه است و از طرفی اگر نرخ ارز بالا برود، فشار غیرقابل تحملی به جامعه وارد خواهد آمد و قیمت ها خود را با نرخ ارز تنظیم خواهند کرد؛ لذا حتما باید این موضوع با تدبیر و درایت حل شود و بنده معتقدم با بسته هایی که تاکنون ارایه شده مشکلات عدیده اقتصادی کشور حل نخواهد شد.»

 

ماجرای معاون اولی قالیباف

روزهای پرالتهاب دولت و درست زمانی که صحبت از تغییر و تحولات در کابینه بود، خبری عجیب در مورد حضور قالیباف در دولت شنیده شد. این خبر ابتدا از سوی یکی از رسانه های اصولگرا منتشر شد و این رسانه مدعی شده بود که روحانی از قالیباف دعوت کرده تا به جای اسحاق جهانگیری بنشیند. خبرها آن قدر آب و تاب داشت که حتی صحبت از قطعی شدن رفتن جهانگیری هم به گوش می رسید و از آن سو رسانه های مخالف دولت هم نمی توانستند خوشحالی خود از رفتن جهانگیری را پنهان کنند.

 

بعد از مدتی هم این خبر به فراموشی سپرده شد. روز گذشته قالیباف شخصا این خبر را تکذیب کرد. او در واکنش به این سوال که «شایعه شده بود که از شما برای حضور در دولت دعوت به عمل آمده است، آیا چنین بوده؟» با خنده پاسخ داده که «این مساله را از خبرنگاران بپرسید!» و البته در نهایت تایید کرد که « چنین مساله ای نبوده است.»

 

جمنا خار چشم اصولگرایان

جبهه مردمی نیروهای انقلاب به همان سرعت که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٦ پا گرفت، پس از انتخابات هم رو به افول رفت. اما انتقادات اصولگرایان از سازوکار این جبهه تمامی ندارد. چه آنکه قالیباف نیز در مصاحبه اخیر خود این تشکیلات را نقد کرده است.

 

او در مورد اشکالاتی که به جمنا وارد است، گفته: «مجموعه جمنا که در آن زمان شکل گرفت، از نظر شکلی مورد پسند بنده است، اردوگاهی که توانست از همه شهرها و شهرستان ها افراد اصولگرا را کنار یکدیگر قرار دهد، پس حتما کار پسندیده ای است. اما اشکالی که به آن وارد است این است که افرادی که انتخاب شدند، مسیر درستی را طی نکردند. به این معنا که از بطن مردم و یک جریان سیاسی نیامده اند.»

 

قالیباف در بخش دیگری از مصاحبه نیز به پیشنهاد نواصولگرایی خود اشاره کرده که آن را نسخه شفابخش می داند و گفته است: «من جزو کوچکی از جمع دوستان هستم و به سهم خودم این کار را شروع کرده ام و معتقدم که باید حتما پوست اندازی در اردوگاه اصولگرایان صورت بگیرد.»

 

دروغ نشست با رییسی

چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سیدابراهیم رییسی جلسات محدود و خاصی را با برخی اصولگرایان و در تهران برگزار می کند که اتفاقا قالیباف هم یکی از افراد شرکت کننده در این جلسات است. قالیباف در این مورد توضیح داده که این خبر صحت ندارد اما ادامه داده که «اینکه در موضوعات سیاسی همدیگر را ببینیم، طبیعی است و ما هم افراد اصلاح طلب را می بینیم و با آنها صحبت می کنیم و هم اصولگرایان را؛ این عرف سیاست است.»

 

احساس وظیفه یا فشار

همان زمان که قالیباف از انتخابات کنار رفت، اخباری مبنی بر فشار برخی چهره های اصولگرا برای کنار رفتن او منتشر شد. قالیباف گفته است که با فشار کنار نرفته و هرکس قالیباف را بشناسد، می داند که با فشار کنار نمی رود البته تاکید کرده که در جمع دوستان و بزرگان اصولگرا وقتی می گفتند که یکی باید کنار برود به من نگاه می کردند.

 

او در پایان این مصاحبه نیز گفته که ٣٠ صفحه دل نوشته در مورد انتخابات ٩٦ دارد که برای ثبت در تاریخ نوشته است.

 

etemadnew​spaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com