سفر مکارم شیرازی به مشهد اولین اقدام نه، اما مهمترین اقدام منتقدان دولت است. اولین نه اما شاید آخرین فرصت که در این آشفته بازار اقتصاد و تحریم و اعتراض، مفری برای خود پیدا کنند و سرمایه اجتماعی اصولگرایان را افزایش دهند.

به گزارش رویداد۲۴، پنج سال پیش که تازه دولت روحانی شروع به کار کرده بود، اصولگرایان همایش هایی با عنوان دلواپسیم برگزار می کردند. همایش هایی که در قم و مشهد شروع شد و در تهران و اصفهان تکرار شد و محور اصلی همه آنها، انتقاد به سیاست های نوین دولت روحانی در زمینه سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای بود.

 

حوزه های علمیه تقریبا جریان تندرو اصولگرا که خود را حوزه انقلابی می‎ خوانند نیز همزمان برای همایش های مشابهی بیانیه دادند. آنها «نگرانیم» را در کنار دلواپسیم مطرح کردند و از وضعیت حجاب زنان انتقاد کردند و سیاست های دولت روحانی را در حوزه زنان و خانواده زیر سوال بردند.

 

در برنامه های دلواپسی، تشکل های دانشجویی اصولگرا به محوریت بسیج دانشجویی، برگزار کننده برنامه ها بودند و عموما نظریه پردازان تقریبا دولت احمدی نژاد هم در آشکار و خفا این برنامه ها را مدیریت می کردند و در برنامه‎ های نگران ها، روحانیون دانش آموخته موسسه تقریبا مصباح یزدی نقش محوری را داشتند.

 

بر خلاف انتظار و اسم های مشهور، اما استقبال از این برنامه ها ضعیف بود. در یکی از آخرین نمونه های آن بسیج دانشجویی هفت دانشگاه تهران همایشی مشترک برگزار کردند و از بیست چهره سیاسی محبوب اصولگرایان دعوت کردند تا بتوانند سالن سوره را پر کنند و سیاست های هسته ای روحانی را مسخره کنند. سالن پر شد اما اصولگرایان تمایلی به این همه برنامه ریزی نداشتند. آنچه واضح بود جز حلقه اصلی تصمیم گیر تشکل ها، کسی تمایلی به حضور در این برنامه‎ ها نداشت. «دلواپسیسم»، به محاق رفت و دیگر کسی دلواپس برنامه هسته ای حسن روحانی نشد.

 

برنامه های حجاب هم وضعیتی مشابه داشت. رسانه های اصلاح طلب مسئولان وزارت کشور را سوال پیچ می کردند که چه کسی برای این برنامه ها مجوز گرفته و چه کسی مجوز داده است و جالب اینکه هیچکدام از طرفین مشخص نبود. حالا کار به جایی رسیده که در تابستان ۹۷ و بعد از قضایای دختران خیابان انقلاب که انتظار می رفت قشر مذهبی بیشتر از گذشته نسبت به پوشش حساسیت داشته باشد، دیگر خبری از این حساسیت ها نیست. اصولگرایان، خط مشی خود را عوض کرده بودند و می خواستند در خط مشی نوین، افکار عمومی را بیشتر همراه کنند.

 

انتقاد و اقتصاد!

بعد از انتخابات ۹۶، اصولگرایان برنامه را عوض کردند. آنها در ایام تبلیغات دیده بودند تنها سخنی که وقتی از زبان رئیسی و قالیباف خارج می شود، در افکار عمومی خریدار دارد، انتقاد از وضعیت اقتصادی است. البته اصولگرایان سنتی، با دولت روحانی در مدیریت اقتصادی شریک بودند و سهم آنان نه تنها از اصلاح طلبان کمتر نبود که بیشتر هم بود. با این حال نیروهایی بودند که همه چیز را می خواستند.

 

از قبل از انتخابات هر جا نقدی به سیاست های اقتصادی روحانی بود، اصولگرایان در صف اول بودند. مالباخته های ثامن الحجج و کاسپین و سایر موسسات باورشان نمی شد که وقتی تجمعی برگزار می کنند، تعداد خبرنگاران اصولگرا از تعداد تجمع کنندگان بیشتر باشد. قالیباف حتی در نظر داشت از این افراد در فیلم تبلیغاتی خود استفاده کند. اما در نهایت این کار تا دی ماه سال قبل به تعویق افتاد. در نماز جمعه مشهد از شهرداری انتقاد شد و مالباخته ها و منتقدان عملکرد شهرداری جمع شدند و ناگهان از میان جمع شعاری بلند شد که مورد نظر مدعوین اولیه نبود. شعار تکرار شد و از مشهد فراتر رفت و خونهایی ریخته شد تا ختم غائله اعلام شود.

 

اکنون تابستان رسیده و افزایش روز افزون قیمت دلار، باز هم اعتراضات با شعارهایی بود که در دهان اصولگرایان نمی چرخد. آنها می خواهند پرچم منتقد اول وضعیت اقتصادی را از دست سایر منتقدان بستانند. حالا سراغ بزرگترین و موجه ترین چهره های خود رفته اند و درب بیوت مراجع تقلید، دخیل بسته اند.

 

حوزه  علمیه قم

 

.

منبع : sarpoosh.com