آکاایران: تهران (پانا) - در شامگاه 5 مرداد ماه جاری طولانی ترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم رخ می دهد، که شبکه چهار سیما با ویژه برنامه «چرخ» به بررسی این پدیده می پردازد.

به گزارش آکاایران:

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، برنامه «چرخ» به تهیه‌کنندگی الهه بهبودی که شنبه ها از آنتن شبکه چهار سیما پخش می‌شود این هفته به دلیل رخداد ماه گرفتگی، جمعه 5 مرداد با پخش زنده طولانی‌ترین خسوف قرن روی آنتن می رود.
مجله علمی و فرهنگی چرخ شبکه چهار سیما جمعه ساعت 23 با همراهی کارشناسان نجومی برای بررسی علمی طولانی‌ترین خسوف قرن و دیگر پدیده‌های مرتبط با ماه روی آنتن می رود. ذوالفقار دانشی، مصطفی امام و دکتر حسن زاده از جمله مهمان این ویژه برنامه هستند که در کنار مجریان و کارشناسان برنامه به بحث و بررسی این پدیده می پردازند.
ماه گرفتگی 5 مرداد 1397 (27 ژوئیه 2018) یکی از خاص‌ترین رویدادهای نجومی سال‌های اخیر است. این ماه گرفتگی کامل به مدت بیش از یک ساعت طول می‌کشد و طولانی ترین خسوف کامل قرن خواهد بود.
به گفته محققان، این ماه گرفتگی کامل به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه اتفاق می‌افتد و در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکا قابل رویت است. اما مدت زمان کل این فرایند از آغاز تا پایان حدود 4 ساعت برآورد شده است. در جریان این رویداد کره ماه به رنگ قرمز تیره و مایل به قهوه ای دیده می شود.
در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد. آخرین ماه گرفتگی کامل قبلی در روز 31 ژانویه 2018 رخ داد و 1 ساعت و 16 دقیقه به طول انجامید. در این رویداد، ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشت. در ژانویه 2019 نیز یک ماه گرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که در آن ماه از بخش شمالی سایه زمین می‌گذرد و این رویداد نیز 1 ساعت و 2 دقیقه طول می‌کشد.
«چرخ» کاری از گروه دانش شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت21:00 به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می شود و ویژه برنامه خسوف آن روز جمعه ساعت 23 به روی آنتن می رود.

ویژه برنامه چرخ طولانی ترین خسوف شبکه چهار
.

منبع : pana.ir