آکاایران: دود های شبانه اهواز نفس خوزستان را بند می آورد

دبیر قرارگاه احمدی روشن گفت: دود های شبانه که از جابه جایی توده های هوا در شب رخ می دهد، سبب بروز مشکلاتی برای مردم خوزستان شده است.

آکاایران: دود های شبانه اهواز نفس خوزستان را بند می آورد

صالح عبادی نژاد، دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خوزستان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: در بحث هورالعظیم ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی تاثیرگذار بودند و در واقع باید گفت همین ارگان‌ها مقصر واقعی حوادث هورالعظیم هستند. سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و استانداری استان خوزستان نهاد‌هایی هستند که باید در این موضوع ورود می‌کردند و عدم توجه آن‌ها حوادث خوزستان را رقم زده است.
عبادی نژاد در ادامه افزود: اما مقصر اصلی مشکلات آب استان خوزستان وزارت نیرو و سازمان محیط زیست است؛ زیرا عدم پرداخت حق آبه هورالعظیم سبب شد که حوادث مختلف در این استان رخ دهد، زیرا این اتفاق باعث شد هورالعظیم نتواند آب را منتقل کند و به همین دلیل اکوسیستم هورالعظیم از بین رفت.
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خوزستان تصریح کرد: در بحث آتش سوزی استانداری نیز مقصر بود، زیرا مدیریت بحران استان خوزستان در این مرحله به خوبی عمل نکرد؛ در صورتی که می‌توانست در روز اول آتش سوزی وارد عمل شود؛ اما این اتفاق رخ نداد و چند روز بعد بحث مهار آتش سوزی به میان آمد.
وی افزود: عدم مدیریت در وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و استانداری سبب شد آتش سوزی بیش از ۱۵۰ کیلومتر پیش روی کند و به سمت استان بیاید. فشار این ماجرا تنها به مردم استان وارد می‌شود و هیچ کدام از مسئولان به جای مردم این استان نیستند و نمی‌توانند شرایط سختی را که آن‌ها تحمل می‌کنند را، بفهمند.
عبادی نژاد ادامه داد: حوادث استان در حالی رخ می‌دهد که آبادان و خرمشهر جزیره هستند و دورتادور آن‌ها را آب فرا گرفته است در چنین شرایطی چرا باید دچار کمبود آب شوند و این مسئله تنها ناکارآمدی سازمان‌های متولی را نشان می‌دهد.
عبادی نژاد از دود‌های شبانه در اهواز سخن به میان آورد و ادامه داد: متاسفانه ما در اهواز شاهد دود‌های شبانه هستیم. بحث علمی آن به این صورت است که خورشید منبع انرژی در زمین به حساب می‌آید؛ وقتی خورشید غروب می‌کند توده هوای سرد از بالا به پایین می‌آید. گرمایی که زمین دریافت می‌کند، سبب جابه جایی این توده‌های هوا می‌شود حالا این اتفاق در اهواز با خاکستر و دود همراه است و از آنجا که توده‌های هوایی در فصل تابستان در خوزستان پرآب هستند، این خاکستر و دود با غلظت بیشتری از زمین بلند می‌شود و نمی‌توانند به بالا برود و سبب می‌شود به صورت افقی کل استان را طی کنند. به نظر می‌رسد آتش سوزی هورالعظیم اگر مهار نشود که در حال حاضر آتش زیر خاکستر است، می‌تواند مشکلات بسیار بیشتری را برای مردم استان رقم بزند؛ دقیقا مثل توپی که مقابل دود و خاکستر می‌ایستد و نمی‌گذارد به صورت عمودی بالا برود.
وی در ادامه افزود: مشکلات مردم در استان خوزستان بسیار فراتر است، زیرا در شرایطی که مردم به سر می‌برند و فاقد آب و هوا مجبورند روزگار سپری کنند، ناگزیر به مهاجرت می شوند که این مهاجرت‌ها می‌تواند آسیب‌های اجتماعی زیادی را با خود به همراه داشته باشد و تمام این‌ها نتیجه عدم مدیریت درست در بحث آب استان خوزستان است.
عبادی نژاد تصریح کرد: چنین به نظر می‌رسد کسانی که نمی‌خواهند این شرایط درست شود در پازل دشمن قرار می‌گیرند، زیرا وقتی نتانیاهو، نخست وزیر رژیم منحوس اسرائیل ادعا می‌کند که می‌تواند ۵ دقیقه‌ای مشکل آب خوزستان را حل کند، چه طور مسئولان کشور ما نمی‌توانند در عرض ماه‌ها گره‌ای از بار مشکلات آب استان خوزستان بردارند.

.

منبع : snn.ir