آکاایران: هوای سیستان در وضعیت "هشدار" برای گروه های سنی حساس قرار گرفت

رئیس کارگروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در پی وقوع طوفان و گرد و خاک در منطقه سیستان در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان زابل به حدود ۳۷ برابر حد مجاز رسیده است.

آکاایران: هوای سیستان در وضعیت "هشدار" برای گروه های سنی حساس قرار گرفت

 به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی ملاشاهی در زاهدان اظهار داشت: پیش‌بینی کلی وضع جوی استان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد در پی وقوع طوفان و گرد و خاک در منطقه سیستان در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان زابل به حدود ۳۷ برابر حد مجاز رسیده که این رقم بیانگر وضعیت ناسالم و هشدار برای گروه‌های سنی حساس است.
رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: حد مجاز و استاندارد غلظت ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است که صبح امروز غلظت ذرات معلق در هوای زابل ۵۶۷۳ میکروگرم بر مترمکعب و شعاع دید افقی در استگاه فرودگاهی زابل ۷۰۰ متر و در زهک ۵۰۰ متر گزارش شده است.
ملاشاهی با بیان اینکه حداکثر سرعت وزش طوفان در زابل ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسیده است، افزود: با توجه به الگوی نقشه‌ها، وزش باد‌های شدید همراه با گرد و خاک و کاهش دید در شهر‌های شمالی استان تا روز شنبه تداوم دارد و از روز شنبه تا پایان هفته آینده از شدت آن کاسته خواهد شد.
وی اضافه کرد: طی این مدت در زاهدان، نواحی مرکزی، مرز شرقی و نوار غربی استان علاوه بر افزایش غلظت غبار، باد و گرد و خاک را با شدت کمتر خواهیم داشت به طوریکه غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به ۵ برابر حد مجاز رسیده است گفتنی است این شرایط اواخر شب و صبح‌ها بیشتر است.
رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بعد از ظهر شرایط برای رشد ابر در جنوب استان فراهم است و احتمال بارش‌های رگباری و پراکنده نیز در ارتفاعات جنوبی استان وجود دارد البته با شمالی شدن جریانات بارش‌ها در جنوب استان تضعیف، اما برای نواحی جنوبی‌تر و سواحل شرایط برای بارش‌های ناچیز دور از انتظار نیست.
وی با بیان اینکه با توجه به کاهش دید در جاده‌های مواصلاتی استان توصیه می‌شود رانندگان با سرعت مطمئنه حرکت کنند، افزود: دریای عمان مواج و متلاطم پیش‌بینی می‌شود و در روز گذشته برآورد ارتفاع موج بین ۳.۵ تا ۴ متر بوده است.
ملاشاهی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان با حداقل دمای ۲۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر سردترین و دلگان با حداکثر دمای ۴۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرمترین شهر‌های استان سیستان و بلوچستان بوده‌اند.
.

منبع : snn.ir