آکاایران: "شاخصه های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم" مکتوب شد

آکاایران: به گزارش خبرگزاری تقریب، کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» سه فصل و یک خاتمه دارد که در فصل اول، ضرورت وجود جامعه دینی، اقسام جامعه، واژه‌های مبین جامعه در قرآن و ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی در قرآن بررسی شده است.

در فصل دوم، به شاخصه‌های کلی جامعه، قانون الهی و اقامه دستورهای دینی پرداخته شده است.در فصل سوم شاخصه‌های جامعه دینی در سطح متوسط، بررسی و مباحثی مانند حاکمیت و رهبری الهی، آموزش و پرورش مبتنی بر تزکیه، نقش و جایگاه خانواده، اقتصاد مبتنی بر دوری از انباشت ثروت و حقوق و قضای اسلامی مطرح شده است.

به گزارش آکاایران: در فصل چهارم این کتاب، شاخصه‌های جامعه دینی در سطح خرد بررسی شده و به مباحثی مانند روابط اجتماعی کرامت‌محور، اخوت و برادری، ظلم نکردن و رعایت حقوق دیگران، وحدت و همدلی، کنترل اجتماعی، تعاون در کارهای خیر، سیستم اجتماعی مبتنی بر نصیحت کردن، اصلاح ذات البین، معاشرت هدفمند و حسن ظن به دیگران پرداخته شده است.

در خاتمه هم ضمن بیان خلاصه تحقیق، نتایج کلی و کاستی‌های آن مطرح و پیشنهادهایی ارائه شده است.

کتاب پیش رو در صدد است که بر اساس آیات قرآن، معیار و ملاک جامعه دینی را ارائه کند تا ضمن بیان دیدگاه قرآن درباره جامعه دینی مقایسه‌ای هم با جوامع دیگر انجام شود و جویندگان مدینه‌های فاضله، ارزش این جامعه را درک کنند و از گرفتار شدن در دام دیگر جوامع و مکاتب مصون بمانند.

در بخشی از این کتاب با عنوان «آرامش روحی و روانی» از شاخصه‌های خانواده قرآنی می‌خوانیم؛ اولین حکمت تشکیل خانواده که در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) به صراحت بیان شده است، رسیدن به آرامش روحی و روانی است، در همین زمینه در آیه ۲۱ سوره «روم» قرآن می‌فرماید؛ از نشانه‌های او اینکه همسران از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد. در این نشانه‌هایی است، برای گروهی که تفکر می‌کنند.» در ادامه این عنوان، ایمان و دین‌داری، خوش رفتاری و دلسوزی از دیگر شاخصه‌های خانواده قرآنی بیان شده است.

یادآور می‌شود، کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» به قلم رضا انصاری در ۴۰۰ صفحه به نگارش درآمده و نشر معارف آن را با شمارگان هزار نسخه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
.

منبع : taghribnews.com