آکاایران: برادران لمان یکی از بزرگ ترین بانک های سرمایه گذاری دنیا بود که ۱۵۰ سال سابقه فعالیت داشت ناتوانی این بانک در دریافت وام های رهنی باعث شد تا این بانک با ۶۱۹ میلیارد دلار بدهی اعلام ورشکستگی کند.

آکاایران: بزرگ ترین رسوایی های مالی جهان متعلق به چه کسانی بود؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛بسیاری از مدیران، مدیران عامل، وکلا، مسئولان مالی و ... در طول تاریخ دست به تخلفات گسترده‌ای زده‌اند که ۵ مورد از مشهورترین آن‌ها عبارتند از:

به گزارش آکاایران: ۱-چارلز پانزی: او یک مهاجر ایتالیایی به آمریکا بود که در سال ۱۹۱۹ برای یک سرمایه‌گذاری ۴۵ روزه به سپرده گذاران ۵۰ درصد سود پرداخت می‌کرد. او کسب و کار خود را به شکل یک هرم ایجاد کرده بود که سود سپرده گذاران قبلی را با سپرده‌های نوین پرداخت می‌کرد بی آن که ارزش افزوده واقعی در اقتصاد ایجاد کرده باشد. نرخ سود‌های پرداختی وی چنان وسوسه آور بود که بسیاری از سپرده‌گذاران به محض دریافت سود خود بخشی یا کل مبلغ نوین را مجددا سپرده گذاری می‌کردند.


بیشتر بخوانید:کشور‌های مختلف دنیا با سران مفسدشان چه می‌کنند؟ 


۲- شرکت انرون: یک شرکت انرژی بود که نماد دستکاری در صورت‌های مالی برای گمراه کردن سهامداران محسوب می‌شود. در نوامبر ۲۰۰۱ و هنگامی که مشخص شد کنث لی- مدیرعامل این شرکت- حقایق با اهمیت صورت‌های مالی و بدهی عظیم این شرکت را پنهان کرده است ارزش هر سهم این شرکت به یک دلار سقوط کرد و این شرکت در سال بعد اعلام ورشکستگی کرد.

۳- شرکت ورلدکام: این شرکت که دومین شرکت بزرگ مخابراتی در آمریکا بود که با دستکاری در اسناد حسابداری خود، ارزش دارایی‌های خود را ۳.۸ میلیارد دلار بیشتر نشان داده بود. مدیرعامل این شرکت به ۲۵ سال حبس محکوم شد.

۴-برنارد کدوف- رئیس پیشین بورس نزدک بود که بزرگ‌ترین تخلف مالی در پرداخت سود سرمایه گذاران بورسی به ارزش ۶۴.۸ میلیارد دلار مرتکب شد. او به ۱۵۰ سال حبس محکوم شد که بیشترین مقدار مجاز حبس در آمریکا است.

۵-برادران لمان: یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های سرمایه گذاری دنیا بود که ۱۵۰ سال سابقه فعالیت داشت. ناتوانی این بانک در دریافت وام‌های رهنی خود به مشتریانش باعث شد تا این بانک با ۶۱۹ میلیارد دلار بدهی اعلام ورشکستگی کند. از ورشکستگی این بانک به عنوان یکی از اصلی‌ترین علل طولانی شدن رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ نام برده می‌شود.

انتهای پیام/

بزرگ‌ترین رسوایی‌های مالی جهان چه بوده‌اند؟

.

منبع : https:yjc.ir