226م:23 ژوئن سال226 میلادی (دوم تیرماه) اردشیر پاپکان در معبد آناهید تاجگذاری کرد و شاه ایران شد و ناسیونالیسم ایرانی را بر محور ملت گرایی و آموزشهای زرتشت احیاء کرد. با پیروی از روش اردشیر، قرنها بعد دیلمیان، صفویان و ... ناسیونالیسم ایرانی را بر محور ایراندوستی و شیعه اثنی عشری زنده کردند.


1429م: 22ژوئن سال 1429 میلادی جمشید کاشانی (غیاث الدین) ریاضیدان و فضاشناس ایرانی در سمرقند درگذشت. وی به دعوت الغ بیگ حکمران تیموری وقت و پسر شاهرخ میرزا به سمرقند رفته بود تا در مدرسه عالی علوم این شهر تدریس و در رصدخانه آنجا (که الغ بیگ، خود آن را تاسیس کرده بود) به اکتشافات فضایی تازه دست بزند. جمشید کاشانی به خاطر کشف قضایای کسینوس در مثلثات، تهیه جدول ستارگان، تکمیل علم حساب و رصد یک خورشید گرفتگی از نامداران تاریخ علوم است. در فرانسه هنوز یک قضیه کسینوس را «تئورم کاشی» می خوانند. جمشید کاشانی که در سال 1380 میلادی در کاشان به دنیا آمده بود، در زمان خود همچنین بعد (فاصله) بسیاری از ستارگان از زمین و از خورشید و نیز حجم آنها را اندازه گیری کرده بود. وی در زمینه علوم فضایی دنباله کار خواجه نصیرالدین طوسی را گرفته بود.جمهوری اسلامی ایران در تیرماه سال 1358هجری خورشیدی به منظور بزرگداشت جمشید کاشانی یک تمبر پستی منتشر کرد.

 

 تقویم هجری


محمدعلی شاه قاجار روز پیش از این، ضمن صدور اعلامیه ای که برای مقامات دولتی در تهران و شهرهای دیگر ارسال شد چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس و رفتار این نمایندگان را مغایر اصول دمکراسی خوانده و دستور داده بود که مجلس تا اصلاح این نقائص به مدت سه ماه تعطیل شود. چون بسیاری از نمایندگان حاضر به ترک ساختمان مجلس نشده بودند؛ در اجرای دستور محمدعلی شاه، یک واحد قزاق به بهارستان فرستاده شد تا مجلس را محاصره و نمایندگان را از آنجا بیرون کند که این نیرو با مقاومت هواداران مسلح مجلس که از پیش در آنجا سنگربندی کرده بودند رو به رو شد و عقب نشینی کرد. لیاخوف پس از اطلاع از این مقاومت مسلحانه بود که تصمیم گرفت ساختمان مجلس را با توپ گلوله باران کنند. در پشت پرده، دست انگلستان و روسیه که با هم رقابت استعماری داشتند ــ هرکدام به حمایت از یک طرف ــ درکار بود!. در جریان تیراندازی با توپ به عمارت بهارستان، بسیاری از مدافعان مجلس کشته و یا مجروح شدند و نمایندگان متحصّن، از آنجا به پارک امین الدوله که در همان نزدیکی واقع بود گریختند و در آنجا پنهان شدند.

قزاقها پس از تصرف مجلس به پارک امین الدوله حمله بردند و نمایندگان را مضروب و دستگیر کردند و به باغ شاه منتقل ساختند. چون جماعتی از مجلسیان و هواداران آنان از جمله تنی چند از اصحاب جراید عازم سفارت انگلستان شده بودند تا در آنجا متحصن شوند، قزاقها باغ سفارت (واقع در محل فعلی ــ خیابان فردوسی) را محاصره کردند و راه آن عده را که هنوز پای به سفارت نگذارده بودند بستند و آنان را دستگیر کردند که این عمل باعث اعتراض شدید نماینده سیاسی انگلستان شد. گروهی از دست اندرکاران نشریات نیز که جداگانه دستگیر شده بودند به زندان باغ شاه (پادگان حرّ) منتقل شدند و از همین روز در تهران حکومت نظامی برقرار شد و ... . روز بعد (سوم تیرماه) خبر مربوط به اعدام میرزا جهانگیرخان شیرازی ناشر صور اسرافیل، و ملک المتکلمین و سلطان العلمای خراسانی از دست اندرکاران نشریات دیگر به گوش رسید که در میان بازداشت شدگان بودند و در باغ شاه اعدام شده بودند.

 

 تقویم شمسی

 

1292ش:ماموران پلیس نوین ایران (سبک فرنگ) با لباس ویژه (یونیفورم اروپایی) از دوم تیر ماه 1292 هجری در خیابانهای تهران به پاسبانی سرگرم شدند. تغییر لباس و روش کار پلیس ایران که «نظمیه» خوانده می شد روز قبل از آن (یکم تیرماه و 22 ژوئن 1913) اعلام شده بود. پلیس تازه ایران توسط چند افسر سوئدی به ریاست سرهنگ وستداهل سازمان یافته بود و وظیفه اش برقراری نظم و حفظ آن بود که در عین حال باید به صورت ضابط دادگستری هم عمل می کرد که چون هنوز دادگستری وجود نداشت بعدا در مرکز پلیس، دفتری نیز برای مجازات مجرمان عمومی تاسیس شد.

 

 تقویم تاریخ 2تیر


1951م: 23ژوئن سال 1951 (تیرماه 1330) علی محمدخان وزیر امور خارجه وقت افغانستان در کابل اعلام کرد که ماموریت دارد تصمیم دولت افغانستان به حمایت کامل از ایران را اعلام دارد و بگوید که افغانستان تا به آخر در کنار دولت کشور برادر، ایران، که در تلاش برای گرفتن حق خود از انگلستان است خواهد ایستاد. دولت افغانستان ملی کردن نفت را حق بی چون و چرای ملت ایران می داند و از مبارزه ضد استعماری دولت ایران پشتیبانی کامل می کند.

 

1951م:23 ژوئن سال 1951 (دوم تیرماه 1330و سه ماه و شش روز پس از تصویب قانون ملی شدن نفت ایران) دکتر مصدق نخست وزیر وقت به دولت عراق که اجازه داده بود یک ناو نظامی انگلیسی وارد شط العرب (اروندرود) شود و عناصر لشکر 15 انگلستان در اطراف بصره موضع بگیرند شدیدا اعتراض، و اشاره کرد که با این عمل، اگر میان ایران و انگلستان درگیری نظامی رخ دهد عراق هم آسیب خواهد دید.

 

 تقویم تاریخ


1331ش:در این روز در سال 1331 هیات منصفه یک دادگاه جنایی تهران با اکثریت هشت رای در برابر 4 رای، رحیم نامور ناشر روزنامه شهباز را از اتهام اهانت به شاه تبرئه کرد. محاکمه نامور دو روز طول کشیده بود. وکیل مدافع او در دادگاه گفته بود که در مقاله مورد نظر در روزنامه شهباز از دربار انتقاد شده، نه از شخص شاه و جو سیاسی کشور هنگام انشاء مقاله به گونه ای بود که بکار بردن چنین لحنی را اقتضا می کرد.

 

1359ش:دوم تیر 1359 هجری خورشیدی (23 ژوئن سال 1980 میلادی) وزارت ارشاد وقت پروانه انتشار روزنامه «سپیده دم» به نام نوشیروان کیهانی زاده (مولف این سایت و سایت های دیگر از جمله روزنامک) که در آن زمان (تابستان 1980) بیست و چهار سال تجربه روزنامه نگاری داشت به شماره 3290 صادر و برای او ارسال داشت ـ روزنامه ای که تا این لحظه (تابستان 2008) هنوز به صورت چاپی انتشار نیافته است!.

 

تقویم

 

2004م:نیروی دریایی ایران22 ژوئن 2004 سه قایق نظامی انگلیسی را در آبهای ایران در اروند رود توقیف و هشت ملوان آنها را به اتهام تجاوز به آبهای ایران دستگیر کرد که اقدامی چشمگیر بود. این هشت ملوان پس از چهار روز آزاد شدند. نیروهای مسلح ایران 23 مارس 2007 نیز 15 تن از تفنگداران و ملوانان نیروی دریایی انگلستان را در آبهای ایران و در نزدیکی همان محل دستگیر کردند و آنان را 12 روز در بازداشت خود داشتند. این گروه به دستور احمدی نژاد رئیس جمهور و پس از ملاقات با او، با تغییر لباس به کشورشان بازگردانده شدند. در میان گروه دوم یک ملوان زن دیده می شد.

 

 وقایع2تیر

 

1844م:فردریک فروبلF.Frobel بیست و سوم ژوئن سال 1844 میلادی رساله ای درباره «آموزش دبستانی» در ایران باستان منتشر ساخت و در آن نوشت: کودکستانهای «ایران باستان» تنها پسران خردسال را می پذیرفتند و هزینه آنها را دولت تامین می کرد تا همه کودکان به یک چشم نگریسته شوند، و از آموزش و پرورش یکسان (بدون تبعیض) برخوردار باشند و تنها در سایه آموزش و پرورش برابر و یکنواخت است که می توان استعداد نوجوان را منصفانه سنجید.

 

 تقویم ایران


1904م:23 ژوئن زادروز پرفسور Carleton Coon است که در سال 1904 به دنیا آمد و بزرگترین آنتروپولوژیست ( انسانشناس ) قرن 20 شناخته شده است.

وی ریشه نژادها را به دست داده و کتابها متعدد در این زمینه نوشته از جمله کتابهای «سرگذشت انسان»، «نژادهای اروپایی»، «ریشه های نژادی»، «تحول نژادی»، «انسان شکارگر»، «پژوهشهای نژادی در خاورمیانه»، «مهاجرت آرین ها»، «هفت غار»، «رابطه نژاد و فرهنگ»، «تاثیر آئین های زرتشت و بودا بر اخلاقیات»، «اهمیت کاروان و راههای کاروانی (داد و ستد و مسافرت) در یکنواخت شدن فرهنگ و عادات» و.... کارلتون ششم ژوئن سال 1981 درگذشت.

 

 تقویم قمری


1865م:«جورج تاکر» مورخ در روزنامه «ویرجینیان پایلوپ» چاپ شهر نورفک ایالت ویرجینیای آمریکا در مقاله ای که در این روزنامه منتشر ساخته «9 آوریل سال 1865» را به عنوان روزی که جنگ داخلی آمریکائیان پایان یافت رد کرده و نوشته است: تاریخ درست پایان جنگ داخلی آمریکا 23 ژوئن (روزی چون امروز ) در سال 1865 است؛ زیرا که در این روز «ستاند واتی» تنها ژنرال سرخپوست آمریکا اسلحه بر زمین گذاشت.

 

 تقویم ایرانی


1341م:دوم تیرماه زادروز امیر محبیان روزنامه نگار شناخته شده ایران است که درسال 1341 به دنیا آمده است. وی برای تامین خبر و نظر برای رسانه های وطن خبرگزاری آریا را تاسیس کرده است.

امیر که دارای دکترای فلسفه است همچنین یک مرکز مطالعات استراتژیک به نام "مرکز مطالعات استراتژیک آریا (در چند صد قدمی میدان فردوسی تهران، خیابان پارس، کوچه جهانگیر)" دایرکرده است.

 

 تقویم هجری شمسی

 

2004م:بانو « اوفرا بیکل » به خاطر کمک به انسانها در ژوئن 2004 مدال دیگری کسب کرد. وی در جهان به عنوان روزنامه نگاری که در تلاش برای نجات بی گناهان از اتهامات وارده است شناخته شده است. « اوفرا» تاکنون با تعقیب پروندهای قضایی و تهیه گزارش ، نوشته و یا مصور ، برای رسانه ها باعث بازبینی بسیاری از پرونده ها و نجات 11 بی گناه از زندان شده است. او می گوید که روزنامه نگاری یعنی « همین ».

 

 تقویم میلادی

 

494پیش ازمیلاد:روز 23 ژوئن و طبق بعضی نوشته ها, 22 ژوئن سال 494 پیش از میلاد طبقه عوام جامعه روم معروف به «پله بین ها Plebeians یا اختصارا Plebs» که درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دادند, ولی حق دادن رای برای برگزیدن اعضای سنای روم (پارلمان) و شوراهای شهر را ندشتند با قرار قبلی از شهر رم خارج شدند و در دامنه تپه «آون تین Aventine» دست به تظاهرات زدند. سربازان رومی آماده بودند تا اگر تظاهر کنندگان بی نظمی, و یا به اعضای سنا و ژنرالهای ارتش اهانت کنند آنها را سرکوب کنند. «اگریپا Agrippa» خطیب رومی که متوجه قضیه شده بود, رهبری اجتماع را به دست گرفت و آنها را به جای عوام (Plebs) طبقه کارگر و مولد (Working Class) خواند و دعوت به حفظ آرامش کرد. واژه «طبقه مولد» از همین زمان ا ست. «اگریپا» سپس طی یک سخنرانی تاریخی, طبقه عوام را به در پیش گرفتن «راه میان» تشویق کرد و پس از این که خشم اجتماع, با نفوذ کلام او فرونشست, جمهوری روم راه پیشنهادی «اگریپا» را مبنی بر این که طبقه عوام از خود مجامع و تریبونهایی (Tribunes of Plebs) داشته باشند و درباره تصمیمات دولتی اظهارنظر کنند, پذیرفت و مساله حل شد.

 

2004م:بیست و هفت مقام و دیپلمات سابق آمریکایی اعلامیه مشترکی را امضاء و منتشر کرده بودند که در آن حکومت جورج دبلیو بوش ( رئیس جمهور سابق) در مورد اشغال نظامی عراق متهم شده است. این گروه در اعلامیه خود که در نیمه دوم ژوئن 2004 انتشار یا فت نوشته بودند که جنگ عراق امنیت امریکا را ضعیفتر ساخته، و جورج بوش و وزیر دفاع کابینه اورا متهم کرده بودند که بدون برنامه روشن و آمادگی کامل، آمریکا را در خاورمیانه به جنگی پیچیده کشانده اند.

 

 تقویم هجری

 

2004م:در پی مرگ یک پرستار بیمارستان به نام «دبرا بردDeborah Byrd» از بیماری سل در آمریکا در ژوئن 2004 و بزرگ شدن قضیه در رسانه ها و ایجاد نگرانی از این بابت، همه کسانی که با این پرستار در تماس بودند جهت آزمایش به بیمارستان احضار شدند. دبرا در بیمارستان شهر چساپیک ایالت ویرجینیا کار می کرد و هنوز معلوم نیست که چرا درمان نشده است. قبلا گمان می رفت در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا، بیماری سل ناپدید شده باشد. میکرب سل ( باسیل کخ ) که از طریق تنفس منتقل می شود ممکن است در بدن بسیاری از افراد باشد، ولی تا بدن فرد بر اثر عواملی دیگر به ویژه نارسایی تغذیه و نبود استراحت و ابتلاء به بیماری های دیگر تضعیف نشده باشد امکان فعالیت به دست نمی آورد. واکسن پیشگیری از آن دهها سال است که در دسترس و در برخی کشورها تزریق آن به کودکان اجباری است. با آزمایش پوستی وجود این میکرب در بدن قابل کشف است. علائم آن تب خفیف دائمی ، بی اشتهایی ، سرفه ، از دست دادن وزن و عرق کردن مخصوصا در ناحیه سر و گردن در خواب است. بیش از نیم قرن است که داروی این بیماری که قبلا میکرب آن در برابر داروها مقاومت می کرد کشف شده و در دسترس است و مداوا باید با استراحت و همراه با تغذیه کامل و تقویت نظام دفاعی بدن باشد. معمولا جای این بیماری در کشورهای فقیر و قحطی زده است.

 

 تقویم شمسی

 

2004م:23 ژوئن 2004 در ایالات متحده انجمن بیماریهای قلب اعلام داشت که نزدیک به یک چهارم جمعیت این کشور به نوعی بیماری قلب دچار هستند که شمار آنان در آن سال 71 میلیون اعلام شده بود. جمعیت این کشور که در سال 2009 به 305 میلیون نفر است در آن سال 297 میلیون تن بود. طبق اعلامیه تازه، این درصد در پنج سال گذشته تغییر نکرده است. هزینه درمان این بیماران در سال 2004 بالغ بر 329 میلیارد دلار بود. وراثت، دودسیگار، استرس، بیماری قند، چاقی، نکردن ورزش بدنی و مصرف غذای چرب از عوامل بیماری های قلب هستند که جز وراثت قابل پیشگیری اند. کمبود خواب (هشت ساعت در شبانه روز) از عوامل ایجاد مرض قند است.

 

1757:رابرت کلایو انگلیسی با شکست دادن نیروهای هندی، بنگال را تصرف و مستعمره انگلستان کرد .

 

 تقویم تاریخ 2تیر

 

1944: یک گردباد شدید در منطقه آپالاچیای آمریکا 153 تن را کشت .

1951: پراودا نوشت که در دریای خزر ( دریای مازندران ) منابع تازه نفت کشف شده که چندبار بیش از برآورد سابق است.

1952: دکتر مصدق که برای دفاع از حق ملت ایران و رد دعاوی انگلستان در دادگاه بین الملل لاهه به هلند رفته بود به تهران بازگشت .

1956:مصریان جمال عبدالناصر را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کردند.

 

 تقویم تاریخ

 

1979: صدام حسین در واکنش به اظهارات آیت الله صدر گفت که اجازه نخواهد داد که تجربه اخیر ایران در عراق پیاده شود.

1985: 23 ژوئن 1985یک جمبو جت هندی (ایرایندیا) که از کانادا از طریق لندن به مقصد هند در پرواز بود در نزدیکی ایرلند (به فاصله 45 دقیقه از لندن)، در آسمان اقیانوس اطلس ظاهرا بر اثر انفجار بمب ناشی از خرابکاری منهدم شد و همه سرنشینانش که 329 تن بودند کشته شدند. جدائی طلبان سیک متهم به این بمبگذاری شده بودند. درست 19 سال پیش از آن، در همین روز یک هواپیمای مسافری هندی متعلق به همان شرکت که از هند رهسپار نیویورک بود بر فراز کوههای آلپ در سویس سرنگون شده بود و 117 تن سرنشینان آن جان باخته بودند.

2004: " پیر ولایت عنایت خان " رئیس کانون جهانی تصوف و مولف کتاب " ندای درویشان " در پاریس در 87 سالگی در گذشت.