1794م:از آنجا که محاصره شهر کرمان توسط نیروهای آغامحمدخان قاجار بیش از یک ماه به طور انجامید، میان مورخان بر سر روزی که خان قاجار [در آن زمان هنوز تاجگذاری نکرده بود که او را «شاه» خطاب کنند] پس از سقوط شهر دستور درآوردن 20 هزار جفت چشم از مردان و قتل چهار هزار نفر دیگر و فروش اسیران به بردگی و تخریب کرمان را صادر کرد با جزیی تفاوت اختلاف نظر است.

 

 

1325ش:بیست و هفتم خرداد 1325 تهران دارای یک فرماندار کمونیست شد. در این روز عباس اسکندری ناشر روزنامه «سیاست» و از سران و موسسان حزب توده ایران که بعدا هم نماینده مجلس شد به سمت فرماندار پایتخت تعیین گردید. یک ماه پس از این انتصاب، حزب توده اعلام کرد که با حزب ایران ائتلاف کرده است.

 


1353م:بیست و هفتم خرداد 1353 (17ژوئن 1974) سناتور عباس مسعودی موسس و ناشر روزنامه اطلاعات در 73 سالگی در دفتر کار خود در ساختمان موسسه اطلاعات براثر سکته درگذشت. گفته شده است مسعودی که هر روز در ساعت معین آمار فروش بیست و هفتم خرداد 1353 (17ژوئن 1974) سناتور عباس مسعودی موسس و ناشر روزنامه اطلاعات در 73 سالگی در دفتر کار خود در ساختمان موسسه اطلاعات براثر سکته درگذشت. گفته شده است؛ مسعودی که هر روز در ساعت معیّن آمار فروش روزنامه در روز پیش از آن را مرور می کرد با مشاهده رقم کاهش فروش اطلاعات پس از دو برابر شدن بهای تکفروشی آن (که به اصرار دکتر مصباح زاده ناشر کیهان و رقیب اطلاعات صورت گرفته بود که می خواست درآمد کیهان تکفروشی افزایش یابد) از فرط اندوه سکته کرده بود.

 

 تقویم قمری

 

1385ش:محمد عطریانفر که در میان روزنامه نگاران معاصر ایران به پدر روزنامه همشهری و بنیادگذار روزنامه های شرق و کارگزاران معروف است در گفت و شنودی با روزنامه انگلیسی زبان ایران نیوز که ترجمه فارسی آن نیز 24 خرداد ماه 1385 انتشار یافت، باردیگر اعتقاد خود را به استقلال مطبوعات از دولت و قطع سوبسید جاری دولت به نشریات کشور مورد تاکید قرار داد و همچنین گفت که اهمیت یک روزنامه به طول و عرض آن نیست به میزان تأثیرگذاری آن بر جامعه است. عطریانفر که پس از انقلاب در رو براه کردن کیهان و سازمان صدا و سیما (رادیو تلویزیون) نقش موثر داشت و تا کنون بارها علاقه مندی ویژه و وفاداری خود را به ژورنالیسم اصیل ثابت کرده است در این مصاحبه گفته بود که «مشکل ما (ایران) این است که به دلیل وابستگى به نفت، همه دستگاه ها تا حدی زیاد شکل مصرف کننده یافته اند و به عبارت دیگر؛ همه منتظرند بودجه اى تصویب و پولی تزریق شود تا براى هزینه کردنش برنامه بریزند و سپس منتظر بودجه بعدى و هزینه هاى آتی باشند. موسسات عمومی دیگر و حتی سازمانهای غیر دولتی هم به نسبت چسپیدگى و وابستگی شان به دولت گرفتار همین عارضه هستند. در این شرایط روى پاى خود ایستادن و خودکفا شدن یک سازمان، امری نادر است.

 

 تقویم ایرانی

1914م:«جان هرسی» روزنامه نگار ، مولف و مدرس شهیر آمریکایی و نویسنده کتاب موثر و پر خواننده « هیروشیما » 17 ژوئن سال 1914 چشم به جهان گشود و 79 سال عمر کرد. وی در کشور چین به دنیا آمده بود. کتاب او « یک زنگ برای آدانو » برنده جائزه پولیتزر سال 1945 شد. « جان » که در دوران جنگ جهانی دوم برای رسانه های آمریکا از جمله مجله تایم اخبار جبهه ها را تهیه می کرد با مشاهده آن همه کشتار و ویرانی از جنگ بیزار شده بود و هیرو شیما را نوشت تا با تقویت انزجار مردم ، از جنگ هسته ای جلوگیری شود . از وی 26 داستان باقی مانده است که همه آنها در رعایت جان و احوال بشر و تامین نیاز انسانها است. « جان » در مقالات سیاسی اش از آزادی فکر ، استقلال فرد و حمایت از ابتکار برای پیشرفت حمایت کرده است. او در زمینه تدریس معتقد به هرچه بیشتر سرمایه گذاری در آموزش و پرورش بود و این اصل که بهترین سرمایه گذاری یک ملت هزینه کردن در راه آموزش و پرورش نوجوانان و جوانانش است از اوست. وی گفته است که از بررسی جوانان یک ملت می توان آینده این ملت را پیش بینی کرد. جان هرسی یک دوره رئیس جامعه مولفان آموریکا بود.

 

 تقویم هجری شمسی

 

2004م:پانزدهم ژوئن 2004 رئیس جمهوری فنلاند در شهر هلسینکی نخستین جایزه هزاره سوم در تکنولوژی را به " تیم بمرز - لیTim bemers - Lee " خالق شبکه شبکه ها (اینترنت) داد.

این جایزه عبارت از یک میلیون و دویست هزار دلار پول نقد، تقدیر نامه و مدال و نشان بود. تیم که زاده انگلستان و ساکن بوستون آمریکاست و در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست آمریکا کار و تدریس می کند در این مراسم گفته بود که در ایجاد اینترنت دانشمندان متعدد کوشش کرده بودند و هرکدام به سهم خود موفق شده بودند و هنر او تنها در این بود که دستاورد آنان را در کنار هم قرار داد و اینترنت به وجود آمد که بزرگترین وسیله ارتباط بشر از آغاز خلقت است. وی افزوده بود که هدفش از این کار، خدمت به انسانها بود که آسانتر و بهتر و بدون مانع بتوانند باهم تماس بگیرند و از معلومات اطلاعات و اخبار و نیز احساس، اندیشه و عواطف یکدیگر آگاه شوند که یک ابزار بزرگ روشنگری است.

 

 تقویم میلادی


2006م:بیست و سوم ماه مه 2006 (دوم خرداد 1385) روزنامه های تهران به نقل از علی رضا مختار پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند که در ایران هزار تن از افراد حقیقی و حقوقی که برایشان پروانه انتشار نشریه صادر شده است تاکنون حتی یک شماره نیز منتشر نکرده اند.

طبق این گزارش، مختارپور گفته بود: طبق ماده ۱۶ (قانون مطبوعات مصوب سال 1364) دارنده پروانه موظف است ظرف شش ماه پس از صدور آن، نشریه مربوط را منتشر کند؛ در غیر این صورت با یک بار اخطار کتبی و دادن فرصت پانزده روزه دیگر در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می رود و به هر حال، عدم انتشار منظم نشریه در یک سال، موجب لغو پروانه خواهد بود.

 

 تقویم هجری


1961م: 17ژوئن سال 1961 ، دوهفته پس از انجام مذاکرات دو روزه کندی و خروشچف سران آمریکا و شوروی در شهر وین ، در رسانه ها فاش شد که در حاشیه این مذاکرات بسیار جدی ، جان اف. کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا به چند حرکت غیر عادی خروشچف از جمله کوبیندن لنگه کفش بر تریبون جلسه رسمی سازمان ملل ، خروخ خشم آلود از جلسه مذاکره و ... اشاره کرده بود . خروشچف در پاسخ گفته بود نزاکتهایی که شما به آن پایبند هستید « نزاکت کاپیتالیستی » هستند ؛ یک سوسیالیست نقش بازی نمی کند ، هرچه را که در دل دارد آشگار می سازد . ما نمی خواهیم کسی را فریب بدهیم ؛ در ظاهر لبخند بزنیم ، دست بدهیم و تعظیم کنیم و در باطن خنجر بزنیم . فرهنگ سوسیالیستی با فرهنگ کاپیتالیستی و در نتیجه دیپلماسی طرفین تفاوت دارد . شما مختارید که رفتار ما را هر جور که بخواهید تفسیر وتعبیر کنید ، ما نقش بازی نمی کنیم ؛ زیرا که نمی ترسیم و قصد فریب هم نداریم .

 

 تقویم شمسی


2004م:نتایج نظر سنجی از عراقی ها که در ماه مه 2004 به سفارش و هزینه دولت آمریکا در شش شهر عراق انجام شد با دو هفته تاخیر در نیمه ژوئن انتشار یافت. این نتایج نشان می دهد که 55 درصد عراقی ها گفته اند که بدون حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان، امن تر خواهند بود. نود و دو درصد عراقی ها آمریکاییان را اشغالگر( نه عامل آزاد شدن از دیکتاتوری صدام ) خوانده اند. در زمان نظر خواهی، مقتدا صدر مرد محبوب 82 درصد عراقی ها بود. 54 درصد عراقی ها از رفتار نظامیان آمریکایی ابراز عدم رضایت کرده و 71 در صد ضمن ابراز انزجار از شکنجه متداول در زندان ابوغریب گفته اند که قبلا تصور نمی کردند که آمریکایی از چنین شیوه هایی استفاده کند. طبق این سنجش افکار، تنها سه درصد عراقی ها خواسته اند که صدام بار دیگر رهبر آنان شود.

 

 تقویم تاریخ 27خرداد

 

1928م:بانو " امیلیا ارهارتAmelia Earhart " پس از 20 ساعت و 40 دقیقه پرواز و پیمودن عرض اقیانوس اطلس 17 ژوئن سال 1928 در ساوت ویلز انگلستان فرود آمد. وی این پرواز را با یک هواپیمای دریایی ( هواپیمایی که قادر به نشستن و برخاستن از روی آب است ) پیمود. او از کانادا ( نیو فاوند لند ) به پرواز درآمده بود. امیلیا که ساکن بوستون آمریکا بود نخستین خلبان زن است که عرض اقیانوس اطلس را با پرواز پیمود.

 

 تقویم تاریخ

 

1939: بکار بردن گیوتین برای اعدام ، پس از یک قرن و نیم ممنوع شد. این وسیله برای اعدام سریع و بدون درد در جریان انقلاب فرانسه ساخته شده بود.

1885: مجسمه فرشته آزادی هدیه فرانسه به آمریکا با کشتی وارد نیویورک شد.

1945: نخستین عمل پیوند کلیه درشهر شیکاگو آمریکا انجام گرفت و به تدریج عمومیت یافت.

1963: دیوان عالی آمریکا در این روز در سال 1963 با صدور یک حکم قرائت انجیل و خواندن دعا در مدارس عمومی این کشور را عملی مغایر قانون اساسی آن کشور اعلام و ممنوع کرد.

1967: جمهوری خلق چین 1967 اعلام داشت که دارای بمب هیدروژنی ( ترمونوکلئر ) هم شده است و این سلاح ، دیگر در انحصار دو ابرقدرت نیست. این کشور سالها بیش از این دارای بمب اتمی شده بود.

1971: دولت آمریکا جزیره اوکیناوا ژاپن را که در 1945 اشغال نظامی کرده بود به این کشور تحویل داد به این شرط که پایگاه نظامی خودرا در انجا حفظ کند.

1982: ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا در نطق خود در سازمان ملل از شوروی به عنوان « امپراتوری شر» نام برد.