585پیش ازمیلاد:طبق نوشته برخی از مورخان کارشناس تاریخ قرون قدیم، 29 ماه مه سال 585 پیش از میلاد روز وقوع خسوفی بود که طالس دانشمند یونانی آن یک ماه پیش از آن پیش بینی کرده بود. بیشتر مورخان وقوع این خورشیدگرفتگی را 28 ماه مه آن سال نوشته اند که در عین حال یک مبدا تقویم قرار گرفته است.


1273م:روز درگذشت خواجه نصیرالدین طوسی حکیم، ریاضیدان، فضا شناس و ادیب ایرانی در شعری که در بالا آمد و به تقویم قمری است مشخص شده است. وی برای انتقال مابقی کتب و ابزارهای رصدکردن ستارگان به بغداد رفته بود که در آنجا در 28 ماه مه سال 1273 میلادی (مطابق سال 652 هجری خورشیدی) در 76 سالگی درگذشت.

 


1905م:«میخائیل شولوخوف» از نویسندگان بزرگ روسیه و خالق دادستان حماسی «دن آرام» 24 ماه مه سال 1905 به دنیاآمد. «شولوخوف» با داستان «دن آرام» احساسات وطندوستانه (ناسیونالیستی) روسها را برانگیخت. بلشویکهای قدیمی از احساسات ناسیونالیستی روس ها برای حفظ تمامیت قلمرو امپراتوری روسیه، پیشبرد سوسیالیسم و نیز ایستادگی در برابر تعرض خارجی بهره برداری شایان کردند که بوریس یلتسین در آخرین دهه قرن بیستم همه را دفعتا برباد داد.

 

 تقویم هجری


1453م:29 مه، سالگرد ورود جهان به دوران تاریخی «عهد جدید» و پایان دوران تاریخی قرون وسطا است. در این روز در سال 1453 محمد دوم معروف به«فاتح» شهر قسطنطنیه را تصرف کرد، آن را به اسلامبول (استانبول) تغییر نام داد و به این ترتیب؛ دست غرب «موقتا!» از سلطه مستقیم بر شرق کوتاه شد و تاریخنگاران این روز را پایان قرون وسطا قرار داده اند.

 

 تقویم شمسی


1987م:28 ماه مه سال 1987 یک جوان آلمانی به نام «ماتیاس رست» که خلبانی یک هواپیمای کوچک از نوع «سسنا 172ـ بی» را به دست داشت پس از بنزین گیری در فرودگاه هلسینکی (کشور فنلاند) بدون این که سیستم دفاع ضد هوایی شوروی متوجه آن شود از مرز این اتحادیه گذشت و پس از صدها کیلومتر پرواز در آسمان شوروی در انتهای پل منتهی به میدان سرخ مسکو و نه چندان دور از دیوار کاخ کرملین فرود آمد. وی دستگیر و محاکمه شد ولی همین کار او ضعف های ابرقدرت شوروی را که نتوانست یک هواپیمای غیر مسلح را رهگیری کند آشگار و آسیب پذیری این کشور را که پیشگام تسخیر آسمانها و از پای درآورنده ماشین جنگی هیتلر بود عیان ساخت.

 

 تقویم تاریخ 8خرداد


2004م:اظهارات «ال گور» معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا در دانشگاه نیویورک بر ضد حکومت جورج بوش(پسر) که صدای او هنگام ایراد نطق، از فرط خشم شبیه به نعره و شدیدالحن بود هشتم ماه مه 2004 در رسانه های آمریکا به همان گونه منعکس شده بود.

ال گور که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال 2000 ، در مجموع، رای بیشتری آورده بود ولی جورج بوش با رای دیوان عالی آمریکا (اکثریت پنج بر چهار) برنده انتخابات اعلام شد در نطق خود گفت: حکومت بوش با سیاست خود در عراق، آمریکا را در انظار جهانیان شرمسار ساخته است، و خواست که شش تن از همکاران نزدیک بوش از جمله وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی او و نیز مدیر «سیا» برکنار شوند. وی در نطق یک ساعته اش گفت که سیاست بوش در قبال عراق کارایی ندارد و (با ناراضی تراشی در سطح جهان) خطر تروریسم را بر ضد آمریکا افزایش داده است.

گور گفت: بوش با ارائه اسناد ساختگی، (وجود اسلحه کشتار جمعی در عراق و ارتباط این دولت با القاعده) زمینه حمله نظامی به عراق را آماده ساخت. گور ضمن بیان این مطلب که سیاست دولت فعلی آمریکا یک فاجعه و مصیبت بوده است باردیگر خواست که سران سازمانهای امنیتی آمریکا و مشاوران بوش از میان کسانی انتخاب شوند که دست کم«کارایی مختصری!» را داشته باشند. وی گفت که صدها میلیون آمریکایی، از هر نسلی، با مشاهده تصاویر زننده عراقی ها در زندان ابوغریب از فرط خشم دارند به جوش آمدند و سادگی است اگر قبول کنیم که این شکنجه ها کار چند دژبان ردیف پایین بوده است، دستور از مافوق داشته اند.

 

 تقویم تاریخ


1867: پادشاه اتریش عنوان امپراتور اتریش ـ هنگری (مجارستان) به دست آورد زیرا که مجارستان به نوعی ضمیمه اتریش شده بود.

1880: اسوالد سپنگلر فیلسوف آلمانی که زوال غرب را پیش بینی کرده و تحت این عنوان کتابی نوشته است به دنیا آمد.

1940: در جریان جنگ جهانی دوم ،نیروهای آلمان تصرف بلژیک را تکمیل کردند و " لیل " را در فرانسه متصرف شدند.

1943: گوشت و پنیر در آمریکا( ایالات متحده ) جیره بندی شد.

1985: در جریان زد و خورد بر سر بازی فوتبال در استادیوم ورزشی هیزل در شهر بروکسل 39 تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

روزنامک