1665م:پانزدهم مه 1665 یک هیات فرانسوی مرکب از پنج نفر که از سوی لویی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه جهت عقد یک قرارداد مودت با شاه عباس دوم به اصفهان فرستاده شده بود وارد این شهر شد که پایتخت ایران بود. این هیات در آن زمان موفق به امضای قرارداد مورد نظر نشد، سال بعد شاه عباس دوم در 35 سالگی درگذشت و چنین قراردادی میان ایران و فرانسه در زمان شاه سلطان حسین بسته شد.

 

1296ش:25 اردیبهشت سال 1296خورشیدی (89 سال پیش در روزی چون امروز) در میدان تاریخی بهارستان بر ضد وثوق الدوله رئیس الوزراء وقت تظاهرات وسیعی انجام شد که به زد و خورد تظاهرکنندگان و ماموران مسلح دولت انجامید. این، خشونت بارترین تظاهرات چهل روزه بر ضد وثوق الوله بود.

 

 تقویم ایرانی


1327ش:در این روز در اردیبهشت سال 1327 در (ماه مه سال 1948) احمد دهقان نماینده وقت مجلس و ناشر مجله تهران مصور برضد قوام السلطنه به دادستان تهران اعلام جرم کرد و با ارائه اسناد و مدارک، او را متهم به ارتکاب خیانت نسبت به وطن کرد. احمد دهقان در اعلام جرم خود که یک سند در تاریخ ایران است مدعی شده بود که قوام السلطنه عامل یک دولت بیگانه (لندن) است و به اشاره این دولت می آید و می رود و برنامه هایی را که به او دیکته می شود به اجرا درمی آورد و ....

 

 تقویم هجری شمسی


1359ش:دولت جمهوری اسلامی ایران در این روز در سال 1359 «مارتین بندل» نماینده خبرگزاری آلمان در تهران را متهم به تحریف خبر و ارسال گزارشهای غرض آلود از اوضاع ایران کرد و دستور اخراج داد.

 

1252م:در چنین روزی در ماه مه سال 1252 میلادی پاپ وقت، اینوسنت چهارم با امضاء یک فرمان، مجوز شکنجه کردن کسانی را که منکر وجود خدا بودند صادر کرد. این فرمان سبب رواج شکنجه در دنیای کاتولیک شد، به گونه ای که هرکس را که می خواستند شکنجه کنند، انگ خدا نشناسی می زدند. اینوسنت چهارم که یک روحانی ایتالیایی بود از سال 1243 تا 1254 مقام پاپی را به دست داشت و رئیس کل کلیساهای کاتولیک جهان بود.

 

 تقویم میلادی

 

1718م:«جیمز پاکل» انگلیسی 15 ماه مه سال 1718 اختراع خود، تفنگ خودکار را در لندن به ثبت رسانید. این تفنگ که به «پاکل گان» معروف شد تنها می توانست 9 گلوله پیاپی شلیک کند و سپس نیاز به فشنگ گذاری داشت. از این تیربار که از لحاظ وزن، سنگین بود عمدتا در کشتی استفاده می شد.

 

 تقویم هجری


1891م:میخائیل بولگاکوف داستان نگار نیمه اول قرن بیستم روسیه 15 ماه مه سال 1891 به دنیا آمد. تحصیلات وی پزشکی بود و به خواست والدینش دکتر شده بود، اما پس از خروج از دانشگاه به تعقیب هدف خود ـ داستان نگاری پرداخت زیرا که معتقد بود در آن استعداد بیشتری دارد و از آن، جمعیت بیشتری را بهره مند می سازد.

 

 تقویم شمسی


2004م:شبکه تلویزیونی سی بی اس در برنامه« سیکستی مینیتز 2» که 12 مه 2004 پخش شد گفت که اینک مانند سابق عکسها حقیقت را نمی گویند و می شود با نرم افزار رایانه عکسها را به گونه دلخواه تغییر داد.

گزارشکر این برنامه سپس عکس چند نوجوان عراقی را که تابلوی «خوش آمدید» به دست گرفته بودند و در کنار یک نظامی آمریکایی ایستاده بودند نشان داد و گفت که نوشته روی تابلو ساختگی است. این عکس ماهها پیش به نشانه استقبال عراقیها از نظامیان آمریکایی به رسانه ها داده شده و انتشار یافته بود.

 

1359ش:24 اردیبهشت 1359 شمس آل احمد به سمت سردبیر روزنامه اطلاعات تعیین و معرفی شد. روزنامه اطلاعات ازشهریور 1358 که مصادره و ضمیمه بنیاد مستضعفان شده بود توسط یک شورای سردبیری منتخب اعضای تحریریه اش اداره می شد و دبیران میزها انتخابی بودند.

 

1385ش:خبرگزاری فارس به مناسبت پایان نمایشگاه مطبوعات (تهران) ضمن یک گزارش که دوازدهم اردیبهشت1385 در سایت خود قرارداده اظهارات پرویز داودی معاون اول احمدی نژاد رئیس جمهور را که از نمایشگاه بازدید کرده بود منتشر ساخته است. طبق گزارش این خبرگزاری، داودی درباره مطبوعات چنین گفته بود:

«سیاست نظام اسلامی بارها بطور شفاف گفته (اعلام) شده است؛ در عرصه مطبوعات، آزادی قلم را به عنوان مصادقی (مصداقی ـ مصادقه ای) بارز به رسمیت میشناسیم و خود را ملزم به آن میدانیم، ولی هرگز آزادی از نوع بیبند و باری و استهزاء را تحت پوشش آزادی ارج نمینهیم.».

 

 تقویم تاریخ 25اردیبهشت

2004م:سناتور های آمریکایی که 13 ماه مه 2004 عکسهای تازه از شکنجه عراقی ها را در یک جلسه پشت درهای بسته دیده بودند بعدا به رسانه ها گفتند که 1800 عکس را، هریک برای چند ثانیه مشاهده کردند و باور نمی کردند این طرز شکنجه کار آمریکایی باشد که در جهان به لیبرال بودن، قانون ترسی و برخورد دوستانه شهرت دارد.

 

 تقویم تاریخ

 

2004م:14 ماه مه 2004 به موازت انتشار اخبار و عکسهای تازه مربوط به شکنجه زندانیان عراقی در بازداشتگاههای آمریکا در آن کشور که سناتور ایالت فلوریدا گفته بود از تماشای عکسها دچار حالت تهوع شده است، روزنامه های آمریکا از جمله نیویورک تایمز عکس و اظهارات یک سرهنگ پلیس افغانستان را چاپ کرده بودند که گفته بود در طول 40 روز بازداشت در دست آمریکائیان شدیدا شکنجه شده بود.

تقویم, تقویم تاریخ, تقویم تاریخ 25اردیبهشت, تقویم شمسی, تقویم هجری, تقویم میلادی تقویم, تقویم تاریخ, تقویم تاریخ 25اردیبهشت, تقویم شمسی, تقویم هجری, تقویم میلادی