شعر ایرانی

هر که باران باشد/ روی چشم همه پنجره‌ها جا دارد.

انتشارات نون دو مجموعه شعر «آهسته‌خوانی» عاشقانه‌های کوتاه سیدعلی میرافضلی و «اگر انار شوم» عاشقانه‌های زری کاربخش راوری را در کنار چاپ جدید رمان «مرادو» نوشته محمدعلی آزادیخواه را روانه بازار نشر کرد.

 «آهسته‌خوانی» مجموعه‌ای از شعرهای کوتاه عاشقانه است. این کتاب دربردارنده‌ 230 شعر کوتاه از میرافضلی است که طی چهار سال اخیر سروده شده و در فضای وب مورد اقبال خوانندگان قرار گرفته و با نام و بدون نام شاعر بارها بازنشر شده است.

شعرهای کوتاه این مجموعه در رده‌ شعرهای کوتاه نیمایی جای می‌گیرند و عناصر طبیعی حضور چشم‌گیری در تصویرها و فضاسازی شعرهای این مجموعه دارد. آهسته‌خوانی ششمین مجموعه‌شعر میرافضلی‌ست و از «منظومه شعر ایرانی» در 128 صفحه و قیمت 6500 تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

شعرهای میرافضلی
شعر عاشقانه

ناشر درباره این مجموعه اینگونه توضیح داده است: «این‌روزها و در زمانه‌ سرعت، گرایش به نوعی ادبیات خلاصه و مینی‌مال زیاد شده است. شعرهای کوتاه، هایکوها و کوتاه‌سروده‌های دیگر از آن‌جا که به راحتی و سریع خوانده شده و حس شاعر یا گوینده‌ را منتقل می‌کنند مورد اقبال زیادی قرار گرفته‌اند. شعر ایرانی نیز از دیرباز به این کوتاه‌سرایی تمایل نشان داداه است. چه در ادبیات مکتوب و چه در ادبیات شفاهی.»

چند قطعه از شعرهای میرافضلی را در ادامه می خوانیم:

هر که باران باشد
روی چشم همه پنجره‌ها جا دارد.
*
عقـل، با متر
به تفـسیر جهان می‌آید
وزن هر واقعه را
با ترازوی خودش می‌سنجد
عشق
بی دغدغه، بی واسطه، بی فاصله
می‌خواهدمان.
*
چه هوایی داری
که پُـر از بارانم.
*
پهلوانان خوب می‌داننـد
دشـنـه را راه درازی نیـست
از کـمـر تا پُـشـت.
*
وقتی کنارم می‌نشینی
انگار در رگ‌هام
گرمای بندرگاه می‌پیچد
و حدس باران کار سختی نیست.
*
ماه هم خسته شد
رفـت قـدری بخوابد
فـنـدکی ـ شعلهء اندکی ـ کو؟
روی تـنهایی من بـتابـد؟
*
نزدیک باران است دستانت
هر روز دلتـنگی برایم شعر می‌خواند
ای‌کاش می‌دانسـتم این قحـطی لاکردار گیـرش چیـست؟
*
ساکن منطقه عقـل
چه می‌داند که؟
عشق، در لحظه اقامت دارد...

 
همچنین «اگر انار شوم» مجموعه ‌شعری شامل‌ غزل‌های نوی زری کاربخش راوری‌ست که در برگیرنده 58 شعر این شاعر در قالب غزل نو است؛ شعرهای این مجموعه در قالب غزل و چارپاره سروده شده‌اند اما تجربه‌ وزن‌های امروزی و مولفه‌های شعر امروز به آن ویژگی خاصی داده است. مضمون عمده شعرهای این کتاب عاشقانه است. شعرهای این مجموعه تجربه‌های جدیدی در شعر ایرانی هستند که فرهنگ دوستان ایرانی را با طعم جدیدی از شعر ایرانی آشنا می‌کند.
زری کاربخش متولد 1351 است. و علیرغم سابقه‌ زیاد در این حوزه و حضور در کتاب‌های جمعی اولین مجموعه‌شعر مستقل خود را زمستان به جامعه‌ی ادبی عرضه می‌کند. اگر انار شوم از «منظومه شعر ایرانی» در 112 صفحه و قیمت 4500 تومان توسط «نشر نون» به بازار کتاب عرضه شده است.
 

بنابراین گزارش، دیگر کتاب انتشارت نون «مرادو» است که با قصه‌ای شیرین روایت مرد شدن یک کودک را به تصویر می‌کشد که در جای‌جای کشورمان نمونه‌های زیادی از آن‌ها وجود دارند. این قصه با فراز و فرودهایی جذاب داستان دوروز زندگی مرادو را روایت می‌کند درفضایی کاملا ایرانی.
از روی این رمان همین امسال فیلم سینمایی «مُرادو» با بازی مهران رجبی تهیه شده است که در آستانه‌ اکران عمومی قرار دارد. این فیلم امسال جزو آثار بخش نهایی جشنواره کودک و نوجوان اصفهان بود. مرادو توسط چند نسل خوانده شده است و حالا با شمایلی نو به چاپ هشتم رسیده است.
مرادو از «منظومه داستان ایرانی» در 88 صفحه و قیمت 3800 تومان منتشرشده است.منبع : seemorgh.com