شعر

در کتاب «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم» هم دوستان خودشان زحمت کشیدند و ۱۵ صفحه‌ی آخر را که شامل رباعیات بود به طور کامل حذف کردند و دستشان درد نکند که شعر را ناقص نکردند!

باباچاهی درباره‌ی کتاب «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم» گفت: این کتاب توسط نشر ثالث زیر چاپ رفته و قبل از عید منتشر خواهد شد. این کتاب در واقع مجموعه‌ای از ۱۲۵ «شعرک‌» من است و احتمالآ از ۱۰۰ صفحه تجاوز نخواهد کرد. این «شعرک‌ها» مربوط به سال‌های اخیر است. در انتهای کتاب «هوش و حواس گل شب‌بو برای من کافی است» در حدود ۹۰ «شعرک»‌ام را آورده شده بود و تاریخ سرایش «شعرک‌«هایی که در «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم» منتشر خواهد شد، به بعد از زمان انتشار «هوش و حواس گل شب‌بو برای من کافی است» مربوط می‌شود.

او افزود: در انتهای کتاب «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم» هم مصاحبه‌ای که «سیروس نوذری» با من انجام داده، آورده شده است. سوالات نوذری پیرامون تفاوت یا احتمالآ شباهت‌های بین «هایکو» (از نظر او) و «شعرک» (از نظر من) است. او من را یک شاعر «پست‌مدرن» تلقی کرده و کل سوالاتش حول محور افتراق و شباهت‌های «هایکو» و «شعرک» است.

این شاعر از مجموعه‌ی دیگرش به اسم «باغ انار از این طرف است» نام آورد و گفت: این کتاب هم توسط انتشارات «نگاه» زیر چاپ است و قرار است قبل از عید منتشر شود. شعرهای این کتاب حاصل کارهایی است که در سال‌های اخیر سروده شده و در واقع محصول سال‌های ۹۰ و ۹۱ است.

باباچاهی ادامه داد: این اثر به لحاظ مؤلفه‌های صوری و محتوایی با کتاب‌های «گل باران هزار روزه» و «هوش و حواس گل شب‌بو برای من کافی است» که قبلآ منتشر شده‌اند، وجوه اشتراک زیادی دارد، اما این تعیّن‌ها نشان این نیست که من حرکت‌های تازه‌ای را (به زعم خودم) انجام نداده و از آن پرهیز کرده باشم.

او تاکید کرد: به هر حال یک انسان در سن ۷۰ سالگی باید دستگاه تفکری را برای خود ایجاد کرده باشد و جزمیت‌های دیکته شده و ثابت و ابطال‌ناپذیر (به زعم بعضی‌ها) را کنار گذاشته باشد. فرض من این است که این‌ها را کنار گذاشتم و تلاش کردم از تکرار عبارات و ترکیباتی که خودم به کار بردم، تا حد امکان پرهیز کنم. چون وقتی ۵۰ سال شعر می‌نویسید، امکان دارد بعضی از قسمت‌های ترکیبات خود را تکرار کنید. این تکرار چیز عجیبی نیست و حتی در اشعار حافظ هم دیده می‌شود. به هر حال قضاوت کلی در این خصوص، برعهده‌ی خوانندگان این مجموعه خواهد بود.

باباچاهی در ادامه به کتاب «دنیا اشتباه می‌کند» اشاره کرد و گفت: این کتاب از وزارت ارشاد مجوز دریافت کرده و به قول معروف مشت و مال‌هایی که باید را هم خورده است و حذفیاتی را که دوستان زحمتکش ارشاد مشخص کرده‌اند هم اعمال شده است. البته روال کار من برای اصلاحات وزارت ارشاد، حذف کل شعری است که بخشی از آن نیازمند حذف اعلام شده است. به این ترتیب، من از کتاب «باغ انار از این طرف است» ۲۲ صفحه را حذف کردم، چون می‌خواهم به صورتی رفتار کنم که وجدان هنری‌ام زیر پا نرود. حذف بخشی از شعر به کل آن ضربه می‌زند و من همواره شعر اصل را به خوانندگان داده‌ام، نه شعر ناقص و به همین دلیل پیش آن‌ها روسیاه نیستم.

این شاعر اضافه کرد: در کتاب «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم» هم دوستان خودشان زحمت کشیدند و ۱۵ صفحه‌ی آخر را که شامل رباعیات بود به طور کامل حذف کردند و دستشان درد نکند که شعر را ناقص نکردند، البته حذف یک کلمه از یک رباعی تمام آن را زیر سوال می‌برد و عملآ نمی‌توان بخشی از آن را نیز حذف کرد. در هر شکل، تمام کارهای پیش از چاپ کتاب «دنیا اشتباه می‌کند» انجام شده و فقط بازبینی نهایی من باقی مانده و انتشارات «زاوش» هم عنوان کرده این کتاب را قبل از عید منتشر خواهد کرد.

او همچنین از چاپ مجدد «عقل عذابم می‌دهد» خبر داد و گفت: به گفته‌ی ناشر این کار برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آماده خواهد شد.

باباچاهی در مورد دو کتاب دیگری که در وزارت ارشاد دارد توضیح داد: «به شیوه خودشان عاشق می‌شوند» کتابی حدودآ ۲۰۰ صفحه‌‌ای‌ست که گزیده‌ای از اشعار عاشقانه‌ی من از اواخر دهه ۶۰ تا همین ایام درا دربرمی‌گیرد. در مقدمه‌ی این کتاب هم تلقی خودم را از شعر عاشقانه توضیح داده‌ام و همچنین انتقاد کوچکی هم به پیشکسوتان محترم وارد کرده‌ام که به نوعی مرتبه‌ی زن را در عین تحسین، به نوعی تقلیل هم داده‌اند و حتی در مهرورزی‌هایشان هم نوعی آمریت دیده می‌شود.

او افزود: در این مجموعه شعرهایی هم وجود دارد که شاید اصلآ «تم» عاشقانه ندارد و موضوع و مصداق بیرونی آن نیز نشان شعر عاشقانه نیست، اما کلمات و جملات به نوعی با هم مغازله کرده‌اند. ۲ ماهی است که این کتاب را به وزارت ارشاد فرستاده‌ایم و امیدوارانه منتظریم صحیح و سالم از وزارت ارشاد خارج شود.

این شاعر در مورد کتاب دیگرش هم گفت: جلد اول مجموعه‌ی آثار من که حدود ۱۰۵۰ صفحه دارد، یک هفته‌ای‌ست که توسط انتشارات «نگاه» به وزارت ارشاد فرستاده شده است.منبع : seemorgh.com