• تعداد بازدید :
  • 12
  • یکشنبه 27/10/1394 - 15:30
  • تاریخ :

عباس حداد کاشانی شاعر آئینی و پیشکسوت مداحی در سن ۹۳ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

بخش شعر و ادبیات آکا ایران

آکاایران: حداد کاشانی شاعر آئینی درگذشت

مرحوم استاد عباس حداد کاشانی با سرودن بیش از ۱۵۰ هزار بیت،  یکی از پیش قراولان کاروان شعر و ادب پارس در خطه کاشان محسوب می شد. دیوان اشعار، ترجمه منظوم قرآن کریم به همراه کتاب «۱۰۰ کهکشان ستاره» و همچنین مرثیه های متعددی در وصف آل الله، از جمله آثار این شاعر کاشانی است.
مرحوم حداد کاشانی در تمام اقسام شعر پارسی از جمله قصیده، غزل، قطعه و رباعی و مثنوی شعر می سرود. وی با شعرایی همچون ناصری، منشی، فیضی، مشفق کاشانی، سهراب سپهری، شرمی، خباز، فراهی و سید عبدالرحیم فاطمی هم دوره بوده است.
شرح حال استاد حداد کاشانی را که خود وی در قالب نظم سروده بود، می توان در این شعر مرور کرد:
مولدم خاک پاک کاشان است
پدرم اوستاد شکرالله
نام عباس وشهرتم حداد
هست متن شناسنامه گواه
مختصرشرح حال من این است
که مکرر شنیدم از افواه
انتهای هزاروسیصدویک
ابتدای اخیربهمن ماه
پانهادم به پایگاه جهان
خواه ناخواه ثم بالاکراه
گنه من، به توبه نزدیک است
گربگویی که شاعریست گناه
لله الحمد کزعنایت حق
نشدم در طریق دین، گمراه
قابل دین احمد مرسل
قائل لااله الا الله
بعدمن، گر به تربتم گذری
غفرالله گوی و طاب ثراه
وه که از همت بلند نشد
دستم ازدامن سخن، کوتاه
بر اساس این گزارش، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت حداد کاشانی، را تسلیت گفت. سیدعباس صالحی در پیام خود ضمن تسلیت درگذشت استاد حداد کاشانی به نقش این شاعر آئینی در حوزه شعر اشاره کرده است.

متن پیام معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:
«شعر آئینی از دیرهنگام در ادبیات منظوم فارسی جایگاه ویژه ای داشته و دارد چنانکه بسیاری از شعرای شناخته شده از گذشته تا معاصر اشعاری با این مضمون سروده اند که یکی از این بزرگان، استاد حداد کاشانی بودند. شعرِ ایشان از جان و دل این شاعر متعهد ریشه می گرفت و برای سرودن شعر، با دو بال احساس و اندیشه حرکت می کردند. استاد حداد کاشانی به پشتوانه ریشه های عمیق شعر آئینی در خطه کاشان که مهمترین آن ترکیب بند معروف محتشم کاشانی است از جمله افرادی بودند که این هنر ناب دینی را تداوم بخشیدند. این شاعر برجسته با سرودن بالغ بر ۱۵۰ هزار بیت که عمده آن در حوزه شعر آیینی است و ترجمه منظوم قرآن کریم، بی تردید نقشی انکارناپذیر در بالندگی شعر آئینی معاصر دارند. درگذشت استاد حداد کاشانی را به اهالی فرهنگ به ویژه شاعران و علاقه مندان به حوزه شعر و ادب، فرهیختگان و مردم شهرستان کاشان و خانواده محترم ایشان تسلیت گفته و از درگاه حضرت باریتعالی برای ایشان مغفرت مسئلت می کنم».منبع :